Przed nami Święto Wojska Polskiego, które obchodzimy 15 sierpnia, na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku zwanej „Cudem nad Wisłą”. 

W tym dniu Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało szereg atrakcji, zarówno w siedzibie głównej placówki przy ul. Kilińskiego 7, jak i w Parku Militarnym przy ul. Węglowej 3.

Udział we wszystkich wydarzeniach i zwiedzanie ekspozycji muzealnych są bezpłatne.

Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7

Sala wystawowa w Muzeum. Na pierwszym planie umundurowani żołnierze, w oddali koń ułański.
  • 10.00-18.00 – zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych: „Między dwiema wojnami 1914-1939”, „Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956”, „Wojsko Polskie 1956-2010”, wystawa migawkowa „Białystok garnizonowy”. Eksponat miesiąca – „Francuski karabin MAS Modele 1936”,
  • 10.30-17.30 – animacje dla rodzin z dziećmi, m.in. gry i zabawy nawiązujące do historii flotylli pińskiej (przed budynkiem muzeum),
  • 10.30-17.30 – stanowisko i pokaz sprzętu wojskowego 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego (przed budynkiem muzeum).

Park Militarny, ul. Węglowa 3

Samolot wojskowy w Parku Militarnym.
  • 10.00-18.00 – indywidualne zwiedzanie ekspozycji ciężkiego sprzętu wojskowego,
  • 12.00-18.00 – animacje dla rodzin z dziećmi, m.in. stoisko edukacyjne, plastyczne łamigłówki, puzzle XXL,
  • 14.00 – zwiedzanie ekspozycji ciężkiego sprzętu wojskowego z przewodnikiem oraz prezentacja multimedialna,
  • 15.00 – początek spaceru historycznego z Andrzejem Kłopotowskim po osiedlu Wygoda. Zbiórka uczestników przed wejściem parku,
  • 16.00 – zwiedzanie ekspozycji ciężkiego sprzętu wojskowego z przewodnikiem oraz prezentacja multimedialna,
  • 20.00 – kino plenerowe. Pokaz filmu „Orlęta. Grodno ‘39”.

Od 14 sierpnia na Placu Jana Pawła II w Białymstoku (skwer przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki) można będzie zobaczyć wystawę „Służyć, bronić, strzec honoru”.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej „Cudem nad Wisłą”. W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Historycy uważają tę bitwę za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

Główne uroczystości rozpoczną się we wtorek (15 sierpnia) o godz. 12.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W obchodach na Rynku Kościuszki wezmą udział między innymi żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Szwadron Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kombatanci, organizacje oraz mieszkańcy. Uroczystość zakończy defilada wojskowa.

Warto w dniu Święta Wojska Polskiego, razem z dziećmi i wnukami, odwiedzić Muzeum Wojska w Białymstoku i uczestniczyć w żywej lekcji historii.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta

Zdjęcia: Muzeum Wojska w Białymstoku

Zredagowała: Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja  Seniora Białystok