„Kanon krajoznawczy województwa podlaskiego” zdobył w 2020 r. wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego na 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu.

powiat wysokomazowiecki

To piąty kanon, po wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim i zachodniopomorskim, oddany w ręce czytelników. W 2019 ukazało się już drugie jego wydanie. 

Publikacja ma charakter leksykonu przedstawiającego poszczególne powiaty, miejscowości oraz ponad 160 obiektów w województwie podlaskim. Każdy rozdział otwiera fotografia obiektu lub krajobrazu charakterystyczna dla danego powiatu, jego herb, mapkę i podstawowe informacje o regionie.

Idea opracowania i wydania drukiem serii kanonów krajoznawczych wszystkich szesnastu województw była pokłosiem opublikowania w 2000 r., z okazji V Kongresu Krajoznawstwa Polskiego w Gnieźnie – „Kanonu krajoznawczego Polski”. Sukces tej publikacji a jednocześnie świadomość, że poza jej zakresem pozostało wiele miejsc, obiektów ciekawych i znaczących, zainspirował Komisję Krajoznawczą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego do podjęcia działań na rzecz opracowania analogicznych kanonów w każdym województwie – czytamy we wstępie.

Katarzyna Pierwienis

 Kanon naszego województwa opracowali krajoznawcy – członkowie PTTK z woj. podlaskiego, pasjonaci historii, kultury i przyrody regionów, w których na co dzień zamieszkują, pracują i działają społecznie na ich rzecz – pod redakcją: Dariusza Kużelewskiego, Katarzyny Pierwienis, Anny Sierpińskiej, Adama S. Szepiela i Izabeli Szymańskiej.

Autorami tekstów i zdjęć są znani białostoccy i podlascy przewodnicy PTTK.
Wydawnictwo to jest idealnym prezentem nie tylko dla miłośników turystyki krajowej, ale dla wszystkich ciekawych świata. Ładne zdjęcia i twarda oprawa to dodatkowe atuty wydawnictwa.

Kanon można nabyć w siedzibie Regionalnego Oddziału PTTK, ul. Sienkiewicza 53, lok. 3/3.

Źródło: Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku.

zdjęcia: Maria Beręsewicz

 

opracowała: Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok