W 2022 roku w białostockim osiedlu, a dawniej wsi Skorupy, powstał cykl kilkunastominutowych filmów pod wspólnym szyldem „4 pory roku w Skorupach”. Cykl składa się z czterech części pokazujących wiosnę, lato, jesień i zimę w lokalnej scenerii, a tytuł wprost nawiązuje do arcydzieła „Le quattro stagioni” barokowego kompozytora Antonio Vivaldiego.

To kolejne filmy pokazujące oryginalną specyfikę Skorup, lecz po raz pierwszy obraz koncentruje się na współczesności. To wyraźna zmiana podejścia w odróżnieniu od wcześniejszych zapisów z punktem ciężkości położonym na przeszłość, przekaz historyczny i sentymentalny, bazujących na wspomnieniach i archiwach udostępnionych przez mieszkańców osiedla. Tutaj archiwalne zdjęcia z połowy XX wieku pojawiają się tylko zimą, pokazując jak niewiele od tego czasu się zmieniło w sposobie spędzania wolnego czasu na śniegu.
Tak naprawdę cała reszta też niewiele się zmieniła, od stuleci tu nadal wiosną kwitną bzy i jaśminy, lato eksploduje zielenią, jesienna ofensywa kolorów płynnie ustępuje czarno-białej zimie.
By wyeksponować widok, tym razem zrezygnowano z komentarza, to historia opowiedziana obrazem, gdzie muzyka Vivaldiego nadaje rytm i stanowi dźwiękowe tło. W towarzystwie barokowych dźwięków wędrujemy po Skorupskich ulicach, znajdujących się niemalże w śródmieściu, ale w większości nie znanych białostoczanom, którzy tu rzadko trafiają jeśli nie mają konkretnej sprawy – prawie centrum, a jednak ubocze. Jak nagle zmienia się krajobraz widać w krótkiej letniej przejażdżce z blokowiska osiedla Piasta, na pierwszą za rzeczką Dolistówką skorupską ulicę Wołyńską.
Po skorupskich ulicach pojeździmy również trochę jesienią, ale każdy z filmów rozpoczyna się panoramą Skorup z powietrza, z lotu ptaka można więc podpatrzyć zmiany szaty roślinnej podlegającej rytmowi przyrody, która tu dominuje na każdym kroku – zieleń ogrodów, feeria barw kwietnych klombów usianych łaknącymi słodkiego nektaru owadami, ślady bobrów nad Dolistówką, jesienne wiewiórki zwabione orzechami, ptaki tłumnie przylatujące zimą (naliczono ponad 20 gatunków ptaków w przydomowych ogródkach!). Na żer z pobliskiego lasu, przez istniejący jeszcze pas dzikich łąk, przychodzą tu również dziki, lisy i sarny.
Filmy pokazują zmienność osiedla dyktowaną prawami natury, wcześniejsze obrazy przedstawiające historię Skorup i ich mieszkańców można obejrzeć na lokalnej stronie internetowej www.skorupy.bialystok.pl
A najlepiej po prostu wybrać się na spacer, te filmy niech będą zachętą do odwiedzin, ale także do refleksji nad zmianami jakie zachodzą w Białymstoku pod wpływem rozrastania się miasta z ciasną zabudową szeregówek i wysokich bloków, pod których presją giną stare domy z przyległymi ogrodami i wszystkim co z tym związane. Może choć część Skorup, tą najstarszą między ul. Nowowarszawską a Małopolską, uda się ochronić aby świadczyły o historii naszego miasta, które nie koniecznie musi się składać wyłącznie ze szkła, betonu i stali.

Filmy zostały zrealizowane w ramach zadania dofinansowanego ze środków z budżetu Miasta Białegostoku, z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie” dofinansowanego ze środków Programu Nowe FIO, z wiedzą wyniesioną z „Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze” prowadzonej przez Fundację Pro Anima ze środków NIW.

Piotr Znaniecki ze Stowarzyszenia Arteko

Opracowała Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok