„Bo czasami chce się do człowieka, ja chciałam” – te słowa piosenki Agnieszki Osieckiej, śpiewanej przez Igę Cembrzyńską, najbardziej chyba oddają moją radość po otrzymaniu propozycji wspólnego wyjazdu do Puszczy Knyszyńskiej.

grupa turystów przy wywróconym drzewie

 

W niedzielę (18.04.2021) wraz z przyjaciółmi z Klubu Turystyki Pieszej PTTK „Mozaika” wędrowałam po Puszczy Knyszyńskiej. Naszym punktem docelowym była kładka w Krzemiance. Na miejsce dojechaliśmy trzema samochodami osobowymi.

Rezerwat Przyrody Krzemianka znajduje się zaledwie 20 km od Białegostoku, przy drodze do Augustowa. Zaraz za wsią Rybniki, po lewej stronie jest niewielki parking i wejście na ścieżkę przyrodniczą.

Najpierw szliśmy typową leśną dróżką, podmokłą, śliską i rozdeptaną przez turystów. Dalej zaczynała się kładka czyli ścieżka turystyczna zbudowana przez leśników o długości około 1020 m. Biegnie ona w taki sposób, aby można było podziwiać piękno tego terenu i umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Rezerwat Krzemianka to obfite źródliska zasilające strumień o tej samej nazwie. Tworzą one zabagnioną, mulistą dolinę z licznymi torfowiskami. Można spotkać tu rośliny pod ścisłą ochroną, np. widłak, jak i rośliny częściowo chronione. 

Postanowiliśmy odszukać jak najwięcej takich roślin. Udało nam się znaleźć ponad 20 gatunków, m. in.: barwinek, śledziennicę skrętolistną, żywiec gruczołowaty, łuskiewnik, miodunkę ćmą, kokoryczkę, zdrojówkę i grzyby – czarkę szkarłatną. Niektóre z tych roślin rosną tylko w przyjaznych sobie miejscach. Inne, jak np. zawilce, przylaszczki tworzą kolorowe kobierce prawie w całym rezerwacie. O każdej z tych roślin opowiadał nam nasz kolega Waldek, przewodnik PTTK.

W najciekawszych miejscach przyrodniczych są ławeczki, na których można odpocząć podziwiając piękno przyrody i słuchając śpiewu ptaków. W jednym z takich miejsc, wśród kaczeńców obserwowaliśmy żabie gody. Nic dziwnego wiosna to czas miłości i zakładania gniazd.

Wzdłuż trasy ustawione są tablice z ciekawymi informacjami dotyczącymi lasu i jego mieszkańców. Można się z nich dowiedzieć, np. ile tlenu produkuje las, a ile pochłania CO2, o ile drzewa obniżają siłę dźwięku, czy dzięcioł może nabawić się wstrząsu mózgu. Na jednej z tablic zaprezentowano ptasi budzik, przedstawiający godziny porannych śpiewów najbardziej znanych ptaków zamieszkujących las. 

W rezerwacie oprócz kładki są też naturalne ścieżki leśne, dobrze oznakowane. Prowadzą one także do miejsca dawnych kopalni krzemienia. Nazwa rezerwatu – Krzemianka – pochodzi od znalezionych tu pozostałości prehistorycznych kopalni krzemienia sprzed około 3000 lat. Według archeologów niegdyś był to teren bardzo bogaty w ten kamień, wykorzystywany głównie do wyrabiania narzędzi, broni i krzesania ognia. Do dziś w Krzemiance są ślady po kopalniach odkrywkowych.

Wędrując takimi ścieżkami dotarliśmy również do ścisłego rezerwatu, matecznika, z powalonymi drzewami, podmokłym torfowiskiem porośniętym lasem bukowym. Po drodze natrafiliśmy na resztki starych kładek i świeże ślady dzikiej zwierzyny, dla której woda ze źródliska jest miejscem wodopoju.

Piękna niedzielna pogoda sprawiła, że w rezerwacie spędziliśmy aż pięć godzin. Wracając spotkaliśmy dużo turystów z dziećmi. Nic dziwnego, taki spacer poza rekreacją, pełni też rolę edukacyjną, dlatego warto wybrać się tu z dziećmi.

Dobrze, że przyjechaliśmy wcześnie rano, kiedy nie było jeszcze tylu ludzi. Wszyscy bardzo się cieszyliśmy z tego wspólnego wyjazdu. Jak dżdżu brakowało nam takich spotkań, wspólnego wędrowania, gawęd Waldka. Padały propozycje kolejnych wyjazdów.

Sezon turystyczny uważamy za otwarty. Do zobaczenia na turystycznych szlakach. 

(zdjęcia: Maria Beręsewicz)

Aby obejrzeć galerię zdjęć kliknij w zdjęcie  poniżej:

1/14
turyści na kładce
turyści na kładce
kolega pokazuje zdrojówkę
kolega pokazuje zdrojówkę
turyści odpoczywają
turyści odpoczywają
turyści siedzą na pniu
turyści siedzą na pniu
turyści przy wywróconym drzewie
turyści przy wywróconym drzewie
czarka szkarłatna
czarka szkarłatna
kokoryczka
kokoryczka
łuskiewnik różowy
łuskiewnik różowy
miodunka ćma
miodunka ćma
przylaszczki i zawilce
przylaszczki i zawilce
stara kładka i źródlisko
stara kładka i źródlisko
śledziennica skrętolistna
śledziennica skrętolistna
żabie gody
żabie gody
żywiec gruczołowaty
żywiec gruczołowaty

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok