Zdrowa super żywność, naturalny środek spożywczy, który łączy w sobie wartości żywieniowe oraz cechy środków farmaceutycznych, sprzed 5000 lat. Tak, tak już pięć wieków temu czarny czosnek był powszechnie znany jako lekarstwo. Twierdzono nawet, że zapewnia nieśmiertelność tym, którzy codziennie spożywają kilka jego ząbków. 

Coś w tym jest. Czarny czosnek pochodzi z Azji, głównie Korei i Japonii. Dziś można spotkać wielu stuletnich, w pełni sprawnych, Japończyków, którzy uprawiają samodzielnie swój ogród i praktykują codziennie ćwiczenia. Co to jest czarny czosnek?

Na talerzu leży cała i przecięta na pół główka czarnego czosnku, oraz pojedyncze ząbki z zieloną gałązką rozmarynu

Powstaje w wyniku specjalnej obróbki, zwanej reakcją Maillarda. Świeży biały czosnek poddaje się fermentacji w temperaturze 70℃ i w odpowiedniej wilgotności przez 60 dni bez udziału bakterii. Fermentuje tylko przy pomocy własnych enzymów. Dzięki temu procesowi czosnek traci ostry smak i zapach. Jego aromat jest lekko słodkawy, a smak wyśmienity, trudny do opisania, określany – umami. Jest to tak zwany piąty smak, który oznacza smakowity, wyjątkowy. W czasie fermentacji zmienia się też konsystencja czosnku. Twarde chrupiące ząbki białego czosnku zmieniają się w miękki, elastyczny, żelowaty czosnek czarny.

Lubię próbować nowych smaków. Kupiłam więc czarny czosnek przez internet. Degustowaliśmy go dzisiaj razem z moją rodziną. Córka nie lubi czosnku, a była zachwycona nowym smakiem. Słodko-kwaśne, prawie czarne, ząbki wyglądały jak żelki. Nawet wnuki chętnie próbowały tej nowości.

Przekrój przez główkę czosnku, cała główka i ząbki czarnego czosnku

Tak spreparowany czosnek działa wielokrotnie silniej niż świeży. Zwiększa odporność, wzmacnia organizm. Jest naturalnym antybiotykiem oraz działa przeciwstarzeniowo. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne. Jest również przeciwalergiczny i przeciwcukrzycowy, a także przeciwnowotworowy. Pomaga walczyć z nadciśnieniem. Obniża poziom cholesterolu, chroniąc przed miażdżycą. Jest cennym źródłem siarki, magnezu, żelaza,  wapnia i cynku. Dwa czarne ząbki dziennie wzbogacą dietę i dodadzą energii. Warto wprowadzić je jako uzupełnienie naszego menu. Można zjadać na surowo jako czarne żelki lub dodawać do sosów, farszów czy sałatek. Warto eksperymentować z czarnym czosnkiem, dodając go do lodów, koktajli a nawet czekolady.

Czy to wystarczająca rekomendacja? W mojej kuchni już zagościł na stałe. Smacznie i zdrowo. Spróbujcie, polecam.

fot. Elżbieta Urban

Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora