19 czerwca 2020 roku, na zaproszenie pani Burmistrz Urzędu Miasta w Sokółce, pojechaliśmy na Czwartkowy Obiad u Diabetyków, który odbył się w Ziołowym Zakątku w Korycinach. Uczestnikami wyjazdu byli przedstawiciele urzędu, kół gospodyń, Domu Kultury oraz delegacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w sumie 24 osoby.

powitanie w ośrodku – Danuta Roszkowska

Program zapowiadał się interesująco. Na wstępie spotkaliśmy się z Danutą Roszkowską, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – Oddziału w Białymstoku, która udzieliła nam niezbędnych informacji.

Na świeżym powietrzu i zgodnie z zaleceniami sanitarnymi posililiśmy się zakątkowym bigosikiem okraszonym zdrowymi olejami słuchając przygrywek akordeonisty. Następnie wyruszyliśmy na zwiedzanie pięknych ogrodów ziołowych i kwiatowych. Robiliśmy też zakupy w firmowym sklepie. Zainteresowaniem cieszyły się herbatki ziołowe na różne dolegliwości, sole ziołowe, oleje roślinne i inne specyfiki.
Po zakupach podzieleni na małe grupki słuchaliśmy wykładu zielarki i sporządzaliśmy ziołowe herbatki, które zabraliśmy do domu.

wśród nalewek i ziół

Po południu w sali wykładowej ponownie spotkaliśmy się z panią Danutą Roszkowską, przedstawiła ona historię i cel spotkań diabetyków. Podkreślała, że mądre odżywianie może uchronić nas przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Wykład na temat „Rola flory bakteryjnej w organizmie człowieka” wygłosił dyplomowany dietetyk inż. Eugeniusz Muszyc.

Później odśpiewaliśmy wspólnie hymn „Czwartkowych Obiadów u Diabetyków”, słuchaliśmy występów zespołu „Maestro” i zespołu „Barwianki” z Dobrzyniówki w gmina Zabłudów- pod kierownictwem Danuty Bagińskiej. Zjedliśmy smaczny obiad, śpiewy i tańce trwały dalej. Około godz. 16 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zadowoleni, najedzeni, w dobrych nastrojach wróciliśmy do domów.

(foto: Lila Asanowicz)

Alina Struczewska
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka