Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która zbiera i gromadzi dane na temat uczestników rynku finansowego. Z usług BIK korzystają wszystkie banki i niemal wszyscy pożyczkodawcy z sektora pozabankowego. Również coraz więcej klientów pobiera raporty BIK i świadomie buduje swoją historię kredytową. Niestety raport BIK jest płatny, jednak istnieje sposób na uzyskanie go bezpłatnie. Sprawdź jak to zrobić!

Co to jest raport BIK?

Biuro Informacji Kredytowej – BIK jest znane każdej osobie, która chociaż raz ubiegała się o kredyt, pożyczkę czy kupowała coś na raty. Każdy kredytodawca jest zobowiązany ocenić zdolność kredytową klienta, czyli możliwość spłaty zadłużenia w terminie, na ustalonych warunkach. Instytucje finansowe sektora bankowego i pozabankowego sprawdzają swoich klientów m.in. na podstawie raportu BIK.

Raport ten stanowi zbiór informacji na temat zobowiązań wnioskodawcy i przedstawia:

 • historię zaciągania pożyczek i kredytów – również informacje o wnioskach odrzuconych,
 • informacje o aktualnie spłacanych zobowiązaniach – czy kredytobiorca dotrzymuje terminów i czy nie zalega ze spłatą,
 • dane na temat długów spłaconych w wymaganym czasie – wpisy pozytywne.

Wszystkie te dane wpływają na scoring BIK, czyli system punktacji, który jest ustalany względem najpilniejszych płatników. Jeżeli terminowo spłacamy nasze zobowiązania osiągniemy wysoki wynik. Opóźnienia, zaleganie ze spłatą czy nawet duża liczba odrzuconych wniosków zadziała na naszą niekorzyść.

Kto nas sprawdza w BIK?

Weryfikacja w BIK należy do podstawowych metod sprawdzenia rzetelności klienta. Każdy kredyto- i pożyczkodawca pobiera raport BIK o swoich klientach. Nawet firmy, które udzielają pożyczek bez BIK, weryfikują historię kredytową na podstawie raportu, jednak udzielają gotówki mimo negatywnego scoringu. Listę firm udzielających chwilówek osobom ze słabą historią kredytową przygotowali eksperci pozyczkaportal.pl: https://pozyczkaportal.pl/pozyczki-chwilowki-bez-bik/. W tym artykule znajdziemy wszystkie najlepsze oferty zestawione i porównane w jednym miejscu. Samodzielne sprawdzanie poszczególnych ofert bez pomocy porównywarki wymaga poświęcenia czasu i posiadania sporej wiedzy o finansach.

Jak sprawdzić swój BIK?

W BIK można sprawdzić samego siebie, co pozwoli sprawdzić jak prezentujemy się w oczach kredytodawców. W tym celu należy zarejestrować swój profil klienta na stronie Biura Informacji Kredytowej i zamówić wybrany pakiet lub raport BIK.

Budowanie i kontrolowanie swojej historii kredytowej jest konieczne, jeśli chcemy uzyskać korzystny kredyt. Co ważne, brak wpisów w BIK jest postrzegany przez banki podobnie jak negatywny scoring – ekspert kredytowy nie może ocenić czy jesteśmy rzetelnym płatnikiem.

Co zawiera raport Biura Informacji Kredytowej?

Raport BIK zawiera wszystkie informacje na temat naszej historii kredytowej. Płatny, przygotowany na zamówienie raport BIK jest opisany graficznie i przedstawia dane na temat naszych zobowiązań w atrakcyjny sposób. Raport zamówiony online, po zarejestrowaniu się w serwisie BIK zawiera:

 • Wskaźnik BIK – ogólny wynik raportu wyrażony kolorem zielonym – pozytywny wynik, regularne spłaty lub czerwonym, opóźnienia w spłacie;
 • Ocena punktowa – scoring BIK w skali od 1 do 100, obliczana na podstawie historii kredytowej, gdzie wynik poniżej 58 punktów oceniany jest jako niski scoring;
 • Dane na temat zobowiązań – w tym miejscu znajdziemy informacje ogólne na temat posiadanych zobowiązań: typ kredytu, kwotę do spłaty, wysokość bieżącej raty, sumę zaległości oraz ocenę przebiegu spłaty;
 • Dodatkowe informacje – tutaj znajdziemy liczbę zapytań kredytowych w BIK odnośnie naszej osoby oraz informacje o spłaconych i niespłaconych zadłużeniach zarejestrowanych w BIG InfoMonitor;
 • Szczegółowe informacje o kredytach – w tym dziale znajdziemy szczegółowe informacje o tym jak przebiega spłata poszczególnych kredytów i pożyczek, prezentujących: postęp w spłacie, kwotę raty, całkowitą sumę do zapłaty, czas trwania opóźnienia i wiele więcej;
 • Dane z BIG – w ostatniej części znajdziemy dane z BIG InfoMonitor opisujące uregulowane płatności a także aktualne zadłużenia, wskazujące dokładne kwoty zadłużenia i wierzycieli.

Cena raportu BIK

Opisany powyżej raport BIK jest raportem płatnym. Pojedynczy wydruk z BIK to koszt rzędu 39 zł. Oferta raportów i usług Biura Informacji Kredytowej jest znacznie bardziej rozbudowana. Klient może wykupić pakiet raportów po okazjonalnej cenie oraz skorzystać z funkcji dodatkowych, jak np. alerty BIK. Eksperci pozyczkaportal.pl szczegółowo omawiają ofertę i ceny usług w BIK, w tym artykule: https://pozyczkaportal.pl/raport-bik-historia-kredytowa/. Autor tekstu omawia wszystkie pakiety BIK i zestawia je w tabeli. Z jej pomocą znajdziesz pakiet lub usługę, poznasz ich cenę i wybierzesz ten, który spełnia Twoje oczekiwania i pomoże Ci w zarządzaniu finansami.

Bezpłatny raport – jak za darmo sprawdzić swój BIK?

Raport BIK można otrzymać całkowicie bezpłatnie! Każdy konsument ma prawo do ubiegania się o bezpłatny raport BIK raz na 6 miesięcy. Należy wiedzieć, że nie będzie to jednak taki sam raport, jak kupiony za 39 zł. Dokument, który można uzyskać za darmo, jest kopią danych zgromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej. W dokumencie znajdziemy informacje o zobowiązaniach przekazanych do BIK przez instytucje finansowe:

 • nazwę podmiotu, którego zobowiązanie dotyczy,
 • datę zaciągnięcia zobowiązania,
 • podstawę zobowiązania,
 • pierwotną kwotę zadłużenia,
 • pozostającą do spłaty kwotę kapitału,
 • informację czy odnotowano opóźnienia w spłacie,

Darmowy raport BIK pozbawiony jest form graficznych i zawiera podstawowe informacje na temat historii kredytowej. Aby otrzymać raport BIK za darmo, należy napisać wniosek, w którym powołamy się na przepisy RODO. Wniosek powinien zawierać następujące dane: imię, nazwisko, adres korespondencyjny, numer PESEL oraz serię i numer dokumentu tożsamości.

Bezpłatny raport BIK uzyskamy wysyłając wniosek, wykorzystując jeden z kanałów informacyjnych:

Prawa związane z przetwarzaniem przez nas Twoich danych osobowych możesz zrealizować:

 • składając wniosek osobiście w Centrum Obsługi Klientów BIK,
 • przesyłając wniosek pocztą,
 • przesyłając wniosek e-mailem uwierzytelnionym podpisem kwalifikowanym,
 • składając wniosek poprzez formularz kontaktu dostępny po zalogowaniu w koncie na Portalu BIK.

Jak długo trzeba czekać na bezpłatny raport?

Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o udostępnienie bezpłatnego raportu to aż 30 dni. Jest to stosunkowo długi czas oczekiwania, szczególnie, że przy skorzystaniu z płatnego raportu, otrzymujemy go od razu po zaksięgowaniu płatności. Niestety nie ma żadnej metody na przyspieszenie tego procesu.

Kiedy warto sprawdzać BIK?

BIK stanowi jedną z większych baz danych na temat historii kredytowej. Samodzielne kontrolowanie BIK pozwala na wcześniejszą ocenę historii kredytowej i jej poprawę jeszcze przed złożeniem wniosku. Warto wiedzieć, że każde zapytanie o kredyt wiąże się z kolejnym wpisem w bazie. Kilka negatywnych odpowiedzi banków i nasz scoring może mocno spaść.

Z BIK korzystają niemal wszyscy kredytodawcy przy udzielaniu pożyczek klientom nowym i stałym. Działanie Biura Informacji Kredytowej i dostęp do wyników online sprawił, że ocena zdolności kredytowej jest przeprowadzana znacznie szybciej niż jeszcze kilka lat wstecz.

Usługi BIK nie ograniczają się tylko do branży kredytowej. Korzystając z usług tej bazy danych możemy sprawdzić rzetelność wybranego kontrahenta przed podpisaniem umowy czy wypłacalność konkretnej firmy. Sama instytucja w najnowszej publikacji dostępnej pod adresem:https://media.bik.pl/informacje-prasowe/682084/bik-sie-sprawdza-to-tak-naturalne-jak-sprawdzenie-prognozy-pogody-przed-wakacyjnym-wyjazdem zachęca do regularnego sprawdzania BIK i wzięcia udziału w misji polepszania świadomości konsumentów oraz ponoszenia konsekwencji swoich działań.

Artykuł sponsorowany