Schodołazy to urządzenia, które umożliwiają osobom z niepełnosprawnością pokonywanie barier architektonicznych. Urządzenia kroczące znane są ze swoich dość kompaktowych rozmiarów i przystępnych cen. Jednak czy sprawdzają się w przypadku każdych schodów? Sprawdzamy, czy schodołazy kroczące to uniwersalne rozwiązanie.

Schodołaz kroczący – ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu

Schodołazy kroczące to urządzenia, które – podobnie jak modele gąsienicowe – umożliwiają pokonywanie schodów osobom na wózkach, bez ingerencji w strukturę budynku. Sprzęt ten jest mobilny i nie wymaga montowania na stałe żadnych elementów. Dzięki temu zyskuje przewagę nad windami i platformami dla niepełnosprawnych, przy których konieczne jest założenie mechanizmów, a czasami nawet przebudowa klatki schodowej.

Działanie schodołazu kroczącego przypomina ruch człowieka poruszającego się po schodach, gdyż sprzęt pokonuje je stopień po stopniu. Stąd też wzięła się jego nazwa. Urządzenia tego typu mają lekką konstrukcję i występują w dwóch wariantach. Mowa tu o schodołazach kroczących z krzesełkiem i bez. Pierwsze z nich wymagają przeniesienia niepełnosprawnego na dedykowane siedzisko, a drugie pozwalają na korzystanie z wraz z wózkiem inwalidzkim. Co więcej, większość schodołazów kroczących można złożyć, dzięki czemu przewożenie ich w bagażniku jest o wiele łatwiejsze. Urządzenie po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca.

Do jakich schodów sprawdzi się schodołaz kroczący?

Dzięki swojej kompaktowej budowie i stosunkowo niewielkiej wadze schodołaz kroczący może być wykorzystywany na wąskich i krętych klatkach schodowych. Konstrukcja i zasada działania urządzenia sprawia, że bez problemów radzi sobie na schodach, których minimalna szerokość wynosi 60 cm. Oczywiście przed zakupem należy sprawdzić dokładne parametry, gdyż mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi modelami. Co ważne, schodołazy kroczące nie mają sobie równych w przypadku stromych stopni i są w stanie pokonać schody, których kąt nachylenia jest bliski 50 stopniom. Tego typu urządzenia doskonale radzą sobie także ze spocznikami oraz ciasnymi zakrętami. Wszystko to przekłada się na uniwersalne zastosowanie modeli kroczących. Z tego względu urządzenia te są chętnie wybierane przez osoby, które chcą korzystać z nich na różnych rodzajach stopni, bez obaw o problem z pokonaniem wymagających ciągów schodów.

Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z parametrami urządzenia, aby mieć pewność, że będzie ono przystosowane do konkretnych potrzeb. Sprzęt dla osób niepełnosprawnych, w tym schodołazy kroczące, znajdziesz na: https://pokonaj-bariery.pl/c/schodolazy/kroczace/.

Ile kosztuje schodołaz kroczący?

Schodołazy kroczące to rozwiązania uznawane za tańsze niż urządzenia gąsienicowe. Ceny oscylują w okolicach kilkunastu tysięcy złotych, ale podstawowe modele pozbawione najnowocześniejszych funkcji kosztują poniżej dziesięciu tysięcy złotych. Atrakcyjną opcją są używane schodołazy kroczące, które z pewnością przypadną do gustu osobom z ograniczonym budżetem. Kupując model w specjalistycznym sklepie, nie musisz się obawiać o to, czy jest sprawny – sprzęt często przed sprzedażą jest kompleksowo naprawiany i serwisowany.

Jeśli urządzenie jest Ci potrzebne na krótki czas lub chcesz przetestować je, zanim zdecydujesz się zakup, skorzystaj z wypożyczalni schodołazów kroczących. Dzięki niej w praktyce przetestujesz urządzenie na swojej klatce schodowej, a także ocenisz, czy tego typu sprzęt spełnia Twoje potrzeby.