Listopad jest miesiącem zadumy i refleksji. To czas, kiedy wracamy pamięcią do tych, którzy odeszli. Wspominamy naszych bliskich i przyjaciół,  którzy żyją w nas, w naszej pamięci. Rozmyślamy nad przemijaniem i kruchością życia. W takich chwilach dociera do nas fakt zbliżającej się śmierci.  Śmierć nie wybiera. Umierają wszyscy. Starzy i młodzi, wierzący i ateiści, biedni i bogaci, zdrowi i chorzy. Świadomość nieuchronnej śmierci uświadamia nam w takich chwilach potrzebę zabezpieczenia przyszłości najbliższych. Po śmierci pozostawiamy po sobie nie tylko wspomnienia, ale też dobra gromadzone przez całe życie.

Na stole leży otwarty brulion. Starsza osoba trzyma w dłoni długopis, pisze_ 

Najkrótsza odpowiedź na pytanie dlaczego warto spisać ostatnią wolę to: – tak, warto, bo w ten sposób można rozdysponować majątek według uznania, zgodnie z własną wolą i decyzją.

Jednym ze sposobów zabezpieczenia przyszłości najbliższych jest sporządzenie testamentu. Przyszły spadkodawca, czyli osoba sporządzająca testament, jest wtedy pewny, że zgromadzony dorobek życia po jego śmierci otrzymają osoby mu najbliższe. I to najbliższe w rzeczywistości, a niekoniecznie te, na które wskazuje ustawa. Często się zdarza, że spadek po zmarłym dostaje osoba faktycznie nie uczestnicząca w jego życiu, a osoby będące przy zmarłym cały czas nie są uwzględnione przy podziale majątku ze względu na brak formalnych więzi. Dziedziczenie ustawowe nie obejmuje związków partnerskich i jest dosyć skomplikowane przy rodzinach patchworkowych, a przecież to my znamy swoich bliskich najlepiej i wiemy dokładnie, co i w jakiej części chcielibyśmy komuś zapisać. W przypadku braku rodziny majątek przechodzi na własność gminy lub Skarbu Państwa.

Spisanie testamentu jest proste i wymaga jedynie zastanowienia, jak chcemy zadysponować swoim dobytkiem. Dokument można napisać w całości odręcznie, podpisać i wskazać na nim datę sporządzenia. W celu napisania testamentu można także udać się do notariusza. Koszt sporządzenia testamentu u notariusza wynosi od 100 do około 300 zł.

Starszy mężczyzna trzyma dłonie na dokumencie. W prawej dłoni trzyma długopis. Podpisuje dokument_

O tym, że spisanie testamentu ma sens przekonałam się dodatkowo na spotkaniu w dniu 26 października 2022 r. z Agnieszką Podolecką, podróżniczką, doktorem afrykanistyki i pracownikiem UNICEF. Spotkanie zostało zorganizowane przez 100-lecie Kobiet w ramach projektu IKAR. Tematem wykładu Agnieszki Podoleckiej była „Afryka oczami pracownika UNICEF. Jak skutecznie pomagać?” 

W UNICEF A. Podolecka zajmuje się programem „Ponadczasowi”, którego ideą jest przekonanie, że każda darowizna przekazana na rzecz bezbronnych i pokrzywdzonych czyni świat lepszym dla kolejnych pokoleń. UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci, już ponad 75 lat pomaga najbardziej potrzebującym dzieciom, dostarczając żywność terapeutyczną, ratując od przemocy, szczepiąc i zapewniając edukację.

Na spotkaniu z Agnieszka Podolecką dowiedziałam się, że testament ułatwia nie tylko obdarowanie rodziny i bliskich zgodnie z naszą wolą i decyzją. Daje też możliwość uwzględnienia wśród spadkobierców osoby spoza rodziny, np. przyjaciela, który opiekował się nami w chorobie czy organizacji charytatywnej, której działania są bliskie naszemu sercu.

UNICEF Polska prowadzi program „Ponadczasowi”, w którym zachęca Polaków do sporządzania testamentów. Ze strony unicef.pl/ponadczasowi można pobrać bezpłatną broszurę, która zawiera wszystkie niezbędne informacje, jak prawidłowo spisać testament. UNICEF zachęca też, aby spisując ostatnią wolę, uwzględnić w testamencie cele charytatywne.

Każda darowizna przekazana w testamencie na rzecz najbardziej potrzebujących i bezbronnych, czyni świat lepszym dla następnych pokoleń i zostawia ponadczasowe dziedzictwo. Majątek, niezależnie od wielkości, ma największą wartość, gdy można się nim podzielić i zdziałać coś dobrego.

UNICEF od ponad 70 lat niesie pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Nawet niewielkie wsparcie finansowe może uratować zdrowie i życie dzieci, a także dać im szansę na lepszą przyszłość. Uwzględniając UNICEF w testamencie, pozostawiamy po sobie dobro, które nie przeminie.

Kwota 132,00 zł przekazana w testamencie na UNICEF ratuje 1 dziecko afrykańskie od śmierci głodowej.

Źródła:

https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/news/dlaczego-warto-sporzadzic-testament

https://bezprawnik.pl/dlaczego-warto-spisac-testament/

zdjęcia: pixabay.com

 

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok