W hiszpańskiej Granadzie przedstawiciele trzech organizacji z Podlasia – Stowarzyszenia Szukamy Polski, Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia i Muzeum Żydów Białystok – miała okazję poznać dziedzictwo andaluzyjskich Romów, zwanych tu Gitano.  Dzięki spotkaniom i warsztatom w El Centro Sociocultural Gitano Andaluz oraz Museo Mujer Gitana  w Granadzie wymieniliśmy się też wymianą doświadczeń podlaskich organizacji. Zaczęliśmy też myśleć o wspólnym projekcie.

Wejście do Centrum Romów Andaluzji

Czy wiecie kto stworzył Flamenco? Wcale nie Hiszpanie, tylko Romowie w Sacromonte w jaskiniach, w których zamieszkali w Granadzie. To było w XIV wieku, ale wtedy nie było jeszcze tańca. Były wachlarze, stroje, pewien styl, który Gitano nazwali Flamenco. Jako taniec zaistniał dopiero w XVII wieku.
Gitano mieli też swój własny język, który nazwali ESCALO, który wkrótce został zakazany.
W XV wieku, za czasów katolickich królów, musieli przyjąć katolicyzm, to był warunek, aby mogli zostać w Andaluzji.
W 2002 ukazał się dekret rządu Hiszpanii, aby w szkołach przypominać dziedzictwo Romów i ich język, ale w ramach obowiązującego programu, tylko na zajęciach dodatkowych prowadzonych przez organizacje pozarządowe.
W całej Europie żyje 7 mln Romów, 1 mln w Hiszpanii. W Polsce – 12 tysięcy, tak mało ze względu na Holokaust.
Wizytę zorganizowano w ramach Programu ERASMUS +  Powstał pomysł na realizację wspólnego projektu w ramach ERASMUS + – nieformalna edukacja dorosłych.

Obejrzyj film zrealizowany przez Tomka Wiśniewskiego:

Grupa uczestników projektu ogląda panoramę Grnady od strony dzielnicy Romskiej

Mieszkaliśmy w starej części miasta, w  Albaicín – inaczej Albayzín. Zlokalizowana jest wokół wzgórza po północnej stronie rzeki Darro. To dawna dzielnica arabska z wąskimi, kamiennymi uliczkami, niezliczoną liczą schodów. Położona naprzeciwko Alhambry w Granadzie. Lata świetności  Albaicin przypadają na XIII-XVI w., kiedy to ta część miasta była zamieszkiwana przez ogromną większość społeczności arabskiej (50 tys.). Wówczas znajdowało się tutaj ponad 20 meczetów.

Wyjazd był zrealizowany w ramach Programu ERASMUS +.

Bożena Bednarek
Stowarzyszenie Szukamy Polski
Podlaska Redakcja Seniora Białystok