Każdy z nas jest obdarzony jakimiś zdolnościami. Czasem tylko z różnych powodów nie mieliśmy szansy lub okazji, by je w sobie odnaleźć i rozwinąć.

Teraz, kiedy nie mamy już tylu obowiązków zawodowych, rodzinnych i innych, powinniśmy zająć się wzbogacaniem, uatrakcyjnianiem swojego  życia tak, aby stało się ono ciekawe, dostarczało nam radości i pewności, że jesteśmy wartościowi i wiele potrafimy.
Chciałabym zachęcić wszystkich, a zwłaszcza osoby starsze, do odszukania w sobie i rozwijania talentu sportowego.

Kobieta ćwicząca na atlasie

Myślę, że aktywność fizyczna może być rozumiana na dwa sposoby, jako aktywność życiowa, którą rozumiem jako każdy rodzaj ruchu w życiu codziennym. Drugi sposób to aktywność planowana, wymagająca  naszego dodatkowego wysiłku fizycznego w celu zwiększenia naszej sprawności fizycznej i kondycji psychicznej. Ta druga forma aktywności ruchowej jest świetną platformą do rozwoju i zaprezentowania swojego talentu sportowego, który na pewno w każdym z nas drzemie.

Wiek nie ogranicza możliwości uprawiania sportu. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć to robić z sukcesem. Trzeba tylko dobrać odpowiednie metody, miejsca i formy w zależności od możliwości fizycznych i wpisać je codziennego planu dnia. Można ćwiczyć w domu, chodzić na zajęcia grupowe z instruktorem, pływać w basenie, chodzić na spacery, biegać. Ważne, żeby robić to systematycznie, z zaangażowaniem. Wtedy bowiem nasz talent sportowy będzie miał szansę na rozwój, a my szansę na sukces.
Ja swój talent sportowy odkryłam po zakończeniu pracy zawodowej. Męskim wzorem do naśladowania był dla mnie mój mąż, który od czasów dzieciństwa uprawia wiele sportów:  gimnastykuje się codziennie, świetnie pływa, jeździ na rowerze i na rolkach oraz biega. Zaczęłam mu towarzyszyć w dwóch rodzajach aktywności. Dla mnie zwolnił tempo jazdy rowerem i wspólnie uprawiamy marszobiegi.
Żeńskim mobilizującym wzorem jest aktorka Helena Norowicz, która w wieku 83 lat potrafi zrobić szpagat. Ma świetną figurę i po 80 roku życia została modelką, prezentującą najnowsze trendy mody. To dzięki niej od wielu lat systematycznie ćwiczę z ciężarkami. W Internecie znajdziemy pomysły na właściwe ćwiczenia w domu.  Oglądanie zamieszczonych tam filmików motywuje do aktywności i samodyscypliny.

Grafika – kobieta w pozie ćwiczebnej

Kolejną kobietą, dzięki której rozwijam swój talent sportowy, jest nasza koleżanka redakcyjna Halinka Wiszowata. To dla mnie autorytet sportowy. Od pewnego czasu uczęszczam na prowadzoną przez nią gimnastykę. Jest świetną osobą, pełną radości i optymizmu. Znakomicie prowadzi zajęcia i mobilizuje uczestniczki poprzez dostrzeganie i docenianie ich osiągnięć. Imponuje grupie tym, że jest wysportowana, osobiście demonstruje i wykonuje wszystkie ćwiczenia. Opisuje korzyści dla naszego organizmu, jakie płyną z poprawnego wykonywania ćwiczeń. Uczy nas kobiecego wdzięku.
Jestem dumna z odnalezienia w sobie talentu sportowego i bardzo wdzięczna tym, którzy mnie wspierają. Dzięki uprawianiu sportu czuję się młoda i  sprawna. Zawsze po ćwiczeniach mam dobry nastrój i rozpiera mnie duma, że udało mi się wykonać ćwiczenie poprawnie i że mimo upływającego czasu nie cofam się, a robię postępy.
Zachęcam do odnalezienia w sobie talentu, bo niewątpliwie jest w każdym z nas. Trzeba tylko odkryć dziedzinę, w której  się on ujawni.
Fot. pixabay.com

Maria Heller
Podlaska Redakcja Seniora Białystok