Dlaczego lubimy czytać? Czy to ucieczka od pospolitego życia, czy wzbogacanie naszej codzienności? Miłośników czytania i literatury zapraszamy  w dniach 6-8 lutego 2020 roku na swoiste święto literatury i i rozmów o książkach, czyli na Festiwal Literacki „Autorzy i Książki”  Książnicy Podlaskiej.  Ale wcześniej prosimy Was drodzy Czytelnicy o refleksję, czym jest dla Was czytanie. Poniżej kilka naszych refleksji, których autorami są redaktorzy Podlaskiego Seniora.

„Najlepszym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest czytanie. Dostarcza nam wielu wiadomości, przeżyć, fascynacji. Człowiek, który dużo czyta jest bogaty intelektualnie. Ogromną radość może sprawić bezpośredni kontakt z pisarzami, poetami, ludźmi pióra. Dlatego będę na Festiwalu w Książnicy”- Teresa Rafałowska.

„Książka, to życie. Czytanie mnie wzbogaca, w poezji  mogę odnaleźć swoje emocje, swoje doświadczenia. Czytając poznaję sposób odbierania świata przez innych ludzi, ich emocje, przeżycia, doświadczenia, mogę znaleźć się w innym czasie i przestrzeni.  Dzięki książce w wyobraźni mogę być w miejscach i stanach, które nie są mi dostępne. Wybiorę się na festiwal aby spotkać, poznać autorów, zapytać o warsztat, o motywy, plany”- Elżbieta Urban.

„Czytanie

Książki pisma i gazety
czytaj na głos dla kobiety
póki jeszcze ciebie słucha
ale sprawdź ją, czy  nie głucha

bo kobieta mimo woli
rzadko kiedy ci pozwoli
więc jedynie przez czytanie
możesz zyskać  jej uznanie”  – Eugeniusz Wojno.

„Warto czytać! Czytanie książek wzbogaca umysł, poszerza wiedzę, a także rozwija wyobraźnię. Czytając wtapiamy się w świat głównego bohatera, żyjemy jego światem. Zapominamy o swoich troskach i problemach. Relaksujemy się. Zapraszam  na festiwal literacki, na który też sama niecierpliwością czekam” – Lija Póljanowska.

„Czytanie to zdobywanie wiedzy, nauka, ale też relaks, przyjemność, odskocznia od dnia codziennego. Biorąc Książkę do ręki zanurzam się w inną rzeczywistość. Chłonąc jej treść zmieniam się w jednego z bohaterów, ew. kogoś kto jest jakby wewnątrz akcji. To cudowne uczucie jedności z dobrą i ciekawą książką, potrafi mnie tak wciągnąć, że cała noc jest przeczytana a nie przespana. Treść wsysa mnie jak lustro Alicję. Kocham czytanie – to mój drugi tlen” – Janina Żarnowska.

„Czytanie to odkrywanie. Czytam bo chce poznać  i odkryć światy innych, inne wrażliwości, poznawanie i odczuwanie wydarzeń i przeżyć. Czytam bo fascynuje mnie świat który inni zamykają w poezji i prozie. Dlatego będę na Festiwalu Literacki Autorzy i książki. Ty też:
przyjdź,
wysłuchaj,
przeżyj,
odkryj.
Do zobaczenia” – Barbara Sicińska

„Czytając książkę podejmuję współpracę z autorem poddając się narracji jaką mi proponuje. Jeżeli książka jest dla mnie interesująca całkowicie utożsamiam się z bohaterem i od  początku do końca uczestniczę w przygodzie zaproponowanej przez autora, odkrywam w sobie nowe pasje i nieznane odczucia. Czasami mam wrażenie, że autor zna moje tajemne myśli i pragnienia. Zdarza się też, że uśmiecham się do książki. Wiele razy przygoda trwa dłużej niż moment ukończenia czytania książki, niektóre zaś treści towarzyszą mi przez całe życie” – Jolanta Falkowska.

„Książka to brama do wiedzy. Książka była w moim życiu od zawsze. Czytałam już w wieku sześciu lat. Moi rodzice zadbali, aby w naszym domu, dzieci otrzymywały książki przy każdej okazji: imienin, przynosił nam książki Mikołaj, przywoziły odwiedzające nas ciocie. Lubiłam czytać i tak zostało mi do dziś. Czytanie ciekawej książki sprawia mi przyjemność. Jest formą odpoczynku. Poszerza moje horyzonty wiedzy i wzbogaca słownictwo. Dzięki książce mogę przenieść się w inny świat, poprzez własną wyobraźnię. Poznaję ciekawych bohaterów rzeczywistych i tych, stworzonych przez autora czytanej książki. Odrywa mnie od codzienności i pozwala miło spędzić czas”- Krystyna Cylwik.

A Wy drodzy Czytelnicy, jak skończylibyście to zdanie: „Czytanie to…”?

(foto: http://unsplash.com/)

Podlaska Redakcja Seniora Białystok