Zakład Aktywności Zawodowej Stowarzyszenia „My dla innych” prowadzi zbiórkę używanych jeansów: spodni i spódnic. Ubrania dostaną drugie życie: uszyte z nich plecaki-worki będą służyć uczniom Szkoły Podstawowej nr 9 w Białymstoku w nowym roku szkolnym.

Szykujemy powitalne prezenty dla uczniów pierwszych klas – mówi Edyta Harasimczuk, dyrektor SP nr 9. – Nasza szkoła przywiązuje dużą wagę do edukacji ekologicznej i dlatego, aby pokazać dobre wzorce, zamówiliśmy w Stowarzyszeniu „My dla innych” jeansowe plecaki-worki dla pierwszoklasistów i uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Będziemy też organizować warsztaty ekologiczne i recyklingowe. Myślę, że to dobry sposób uczenia innego spojrzenia na sprawy ochrony środowiska i nadmiernego konsumpcjonizmu.

 Pracownie Zakładu Aktywności Zawodowej Stowarzyszenia „My dla innych” przygotowują osoby z niepełnosprawnościami do pracy zawodowej – mówi Rafał Średziński, prezes Stowarzyszenia „My dla innych”. – Zamawiając nasze usługi szkoła wspiera ich rehabilitację, bo to właśnie te osoby będą szyły plecaki szkolne. Zapraszamy do współpracy także inne instytucje i firmy, zwłaszcza te, którym bliska jest nasza filozofia „zero waste” – wykorzystywania materiałów z recyklingu do produkcji rękodzieła.

Dziewczęta przy muralu z plecakami z dżinsu
Dziewczęta przy muralu z plecakami z dżinsu
Plecaki z dżinsu oparte o gazony
Plecaki z dżinsu oparte o gazony
Dziewczęta z plecakami z  dżinsu
Dziewczęta z plecakami z dżinsu

 

Produkcja jeansów, jak alarmują ekolodzy, nie jest przyjazna środowisku. Do wyprodukowania pary spodni z tego materiału trzeba zużyć nawet 7-9 tys. litrów wody. Innym problemem jest proces piaskowania wykorzystywany do ich sztucznego przecierania – szkodliwy dla wykonujących go pracowników.

Dlatego warto kupować jeansy dobrej jakości, które zostaną z nami na lata lub używane.

Wszystkich, którzy chcieliby obdarować stowarzyszenie jeansami, prosimy o przynoszenie ich do Sklepu Charytatywnego przy ul. Antoniuk Fabryczny 34, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00.

Fot. P. Żukowski/MY DLA INNYCH

https://mydlainnych.pl

Zredagowała Jolanta Falkowska
Podlaska redakcja Seniora Białystok