_

Już dziś można zapisać się na darmowe warsztaty, organizowane podczas Palety Kultur Podlasia przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. To trzydniowa impreza, na którą organizator zaprasza do Supraśla w dniach 18-20 sierpnia. Na scenie Enej i show kulinarne z Okrasą, a dla tych, którzy chcą aktywnie poznawać wielokulturowość  regionu – warsztaty. Na początek trochę ruchu, czyli warsztaty taneczne: litewskie, izraelskie, ukraińskie, białoruskie, tatarskie. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki spotkaniom warsztatowym krymskoatarski taniec w parach, zwany hajtarma (haytarma), tatarski taniec narodowy tim tym, słynna litewska „Polka su ragučiais”, czy też ukrainska nareczeńka nie będą już jedynie abstrakcyjną nazwą, czy skomplikowanym układem choreograficznym, a dobrą zabawą. Instruktorzy tanecznym krokiem przeprowadzą uczestników przez choreografie charakterystyczne dla mniejszości narodowych i grup etnicznych, zamieszkujących województwo podlaskie.

Tych, którzy chcieliby smaki  Podlasia poznać w sposób dosłowny, WOAK zaprasza na warsztaty kulinarne. Mrowisko, kawior po żydowsku, a także kartoflaniki czy czebureki – według oryginalnych receptur litewskich, żydowskich, ukraińskich, tatarskich – to propozycja dla smakoszy kuchni regionalnych, którzy podczas zajęć nie tylko zgłębią tajniki kuchni wielu narodów i  skosztują samodzielnie zrobionych tradycyjnych przysmaków, ale poznają również historię potraw i obrzędów, związanych z kulinariami w poszczególnych kulturach.

Kuchnia i taniec to nie wszystko. Projektanci ze studia projektowego AZE design udowodnią, że folklor może w formie zabawy zostać z powodzeniem przeniesiony na przedmioty codziennego użytku. Będzie to z pewnością niesamowita okazja, aby poznać współczesne sposoby wykorzystania tradycyjnych wzorów zaczerpniętych wprost z kultury ludowej. Zaplanowano wykłady teoretyczne, a po teorii przyjdzie też czas na praktykę. Świeżo upieczeni designerzy samodzielnie stworzą m.in. przedmioty dekoracyjne i użytkowe – wykonają własne nadruki na koszulkach, torbach, ceramice obrusach, przygotują też szablony do dekoracji, np. ścian. Dla dzieci powyżej 3. roku życia projektanci przygotowali specjalny program warsztatów.

 

Na bezpłatne warsztaty można zapisać się poprzez wypełnienie formularza online na stronie:  www.woak.bialystok.pl/paletakultur

(Źródło i zdjęcia: WOAK w Białymstoku)