Wydarzenia organizowane przez Białostocki Ośrodek Kultury w ramach Dni Miasta Białegostoku


Zuza Jabłońska, Beata i BAJM, Sandra – koncert plenerowy
22 czerwca 2019, godz. 19:00
Rynek Kościuszki w Białymstoku
wstęp wolny

BAJM
– jeden z najpopularniejszych polskich zespołów! Powstał w Lublinie, został założony w 1978 roku przez Beatę Kozidrak, Andrzeja Pietrasa, Jarosława Kozidraka i Marka Winiarskiego. Nazwę zespołu wymyśliła siostra Andrzeja, Elżbieta, która ułożyła pierwsze litery imion założycieli grupy w słowo BAJM.
Drogę do kariery otworzyła zespołowi nagroda w koncercie debiutów Festiwalu w Opolu w 1978 roku. BAJM zajął tam drugie miejsce za piosenkę „Piechotą do lata”.
Zespół wydał 16 płyt. Każda z nich okryła się złotem lub platyną. Teksty do wszystkich piosenek napisała Beata Kozidrak. Grupa wylansowała ponad sto przebojów, które na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki. Wśród największych wymienia się: „Płynie w nas gorąca krew”, „Dwa serca, dwa smutki”, „Małpa i ja”, „Biała armia”, „Ta sama chwila”, „Szklanka wody”, „Nie ma wody na pustyni”, „Myśli i słowa”.
BAJM ma na koncie 4 miliony sprzedanych płyt. Zdobył wszystkie najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne przyznawane w Polsce. Koncertował w całej Europie, USA, Kanadzie i Wietnamie. Do tej pory dał niemal 7 tys. koncertów.
Od 26 lat BAJM gra w składzie: Beata Kozidrak (wokal), Piotr Bielecki (gitara), Krzysztof Nieścior (perkusja), Adam Drath (gitara), Artur Daniewski (gitara basowa). W 2000 roku do zespołu dołączyła Maria Dobrzańska, która gra na instrumentach klawiszowych. Członkowie całego zespołu pochodzą z Lublina.
31 sierpnia 2018 roku ukazał się dwupłytowy album „BEST OF 1978-2018”, wydany z okazji 40-lecia zespołu i zawierający jego największe przeboje.

SANDRA – niemiecka piosenkarka pop i euro disco. Jej najpopularniejsze przeboje to „Maria Magdalena”, „In the Heat of the Night”, „Everlasting Love” i „Hiroshima”.
Urodziła się w Niemczech jako Sandra Ann Lauer, później przyjęła nazwisko męża, producenta Michaela Cretu. Karierę zaczynała jako członkini tria Arabesque (1979-1984), udzielała się także w zespole Enigma (1990-2003). Łącznie sprzedała na świecie ponad 30 mln albumów, co czyni z jej najpopularniejszą artystkę pochodzącą z Niemiec. Po dzień dzisiejszy aktywnie koncertuje, występując na wszystkich kontynentach.

 

ZUZA JABŁOŃSKA – jedna z najbardziej charakterystycznych artystek młodego pokolenia. Mimo 16 lat, dobrze wie czego chce i szturmem idzie po swoje. Dała się poznać jako najbardziej dojrzała uczestniczka „The Voice Kids”, a jej charakterystyczna barwa głosu i umiejętności wokalne zaprowadziły ją do finału. Zuza prezentuje niebanalne podejście do popu. „Zależało mi żeby zarówno warstwa tekstowa jak i muzyczna niosły ze sobą pewną głębię pozostając jednocześnie muzyką, po którą sama chętnie bym sięgnęła” – mówi młoda wokalistka. Jej koncerty to energetyczna dawka muzyki, w której inteligentny pop miesza się z rockiem, jazzem, r’n’b czy soulem. Towarzyszący jej muzycy mają na swoim koncie współpracę z takimi artystami jak Apoligamia, czy Łona i Webber.
Przed Zuzą Jabłońską właśnie otwierają się drzwi jej artystycznej drogi. To na pewno będzie droga pełna muzycznych niespodzianek, bo ta młoda dziewczyna się dopiero rozkręca.
Po świetnie przyjętych utworach „Powiedz mi to w twarz” oraz „Sami” Zuza prezentuje nowy singiel „Spacer po linie”. Tekst autorstwa Patryka Kumóra ponownie podejmuje temat komunikacji międzyludzkiej, tak istotnej i nieco zaniedbywanej w świecie zdominowanym przez media społecznościowe.

———————————————————————————–

„Zaginiony prezydent Białegostoku – spacer śladami Seweryna Nowakowskiego”

23 czerwca 2019, godz. 11:00
czas trwania: ok. 2 godz.
Zbiórka: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
Udział bezpłatny, nie obowiązują zapisy

Podczas spaceru udamy się śladami miejsc związanych z pobytem Seweryna Nowakowskiego w Białymstoku, a także inwestycji, które zostały zrealizowane, kiedy był gospodarzem miasta. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Seweryn Nowakowski znalazł się w pierwszej dziesiątce plebiscytu „Białostoczanie 100-lecia” – w gronie osób, które miały znaczący wpływ na rozwój i dzieje naszego miasta.

Seweryn Nowakowski (1894-1939) to ostatni prezydent przedwojennego Białegostoku. Mieszkańcom dał się poznać jako świetny organizator i gospodarz. W pamięci współczesnych i potomnych zapisał się jako człowiek energiczny, mający wizję rozwoju Białegostoku. To za jego kadencji i z jego inicjatywy powstały m.in. Planty, Dom Ludowy im. Marszałka Piłsudskiego (późniejszy Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki), czy Hala Targowa na Bojarach. Pozostał ze swoimi mieszkańcami do samego końca, płacąc za to cenę życia.

Początkowo, w 1931 roku, został powołany na stanowisko komisarza rządowego miasta. Dobrze wywiązywał się z powierzonych mu obowiązków. Znalazł uznanie w oczach białostoczan, wśród różnorodnych elit miasta oraz we władzach centralnych, a potwierdzeniem tego statusu było objęcie stanowiska prezydenta Białegostoku w 1934 r.
Seweryn Nowakowski przywrócił miastu równowagę budżetową, rozpoczął budowanie kanalizacji, elektryfikował miasto i zakładał oświetlenie, porządkował chaotyczną zabudowę. W czasie jego kadencji rozpoczęto i zakończono wiele inwestycji, które zmieniały Białystok z ośrodka zaniedbanego i zdewastowanego przez rosyjskich zaborców w prawdziwe miasto, gdzie mieszkało się coraz przyjemniej i bezpieczniej. Ta konstruktywna praca została przerwana przez wybuch II wojny światowej. Rosjanie aresztowali prezydenta. Do dziś nie wiemy, jak i gdzie zginął.

Rok 2019 został ogłoszony przez Radę Miasta Białystok rokiem Seweryna Nowakowskiego, a także prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i Feliksa Filipowicza.

Spacer poprowadzą:

Elżbieta Iwaszko – historyk, starszy kustosz w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, od 40 lat zajmuje się ochroną dziedzictwa kulturowego Białegostoku. Badaczka dziejów Seweryna Nowakowskiego. Autorka wielu wystaw oraz publikacji ukazujących nieznaną lub zapomnianą historię Białegostoku, m.in.: „Prezydent i jego miasto” (wystawa dotycząca życia i działalności S. Nowakowskiego), „Fotografie Józefa Sołowiejczyka” (wystawa przedstawiająca twórczość jednego z najznakomitszych fotografów białostockich, wraz z katalogiem); „90 lat Jagiellonii”, „Białostocczan losy okupacyjne”, „Katyń Golgota Wschodu”.

Agnieszka Kajdanowska – historyk, starsza specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego w Białostockim Ośrodku Kultury, zajmuje się badaniem oraz upowszechnianiem historii oraz wielokulturowego dziedzictwa Białegostoku i regionu, m.in. (od 2010 roku) nagrywaniem, opracowywaniem oraz udostępnianiem wywiadów w ramach Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu. Pomysłodawczyni i kuratorka wystaw, m.in. „Białystok pod okupacją niemiecką 1941-44” i „Ach! Co to był za ślub. Tradycje ślubne różnych wyznań obecnych na Podlasiu w II RP”. Redaktorka i koordynatorka m.in. zbiorowego wydawnictwa „Fotografowie białostoccy. Przed i za obiektywem 1915-1939” i II wydania książki „Zamenhof w Warszawie” Romana Dobrzyńskiego.

———————————————————————————————-

Anna Jurksztowicz – koncert towarzyszący uroczystości wręczenia Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku

23 czerwca 2019, godz. 18:00
Sala Forum, ul. Legionowa 5
bezpłatne wejściówki (liczba ograniczona, informacja w kasie Forum)

 

fot.: WOJTEK OLSZANKA

ANNA JURKSZTOWICZwokalistka jazzowa, piosenkarka, producentka muzyczna, autorka piosenek. W wieku 16 lat występowała już obok największych gwiazd polskiej estrady. W 1985 roku wygrała KFPP w Opolu, zdobywając I nagrodę w konkursie Premier za „Diamentowy kolczyk”. Reprezentowała polską piosenkę na międzynarodowych festiwalach na całym świecie. Nagrała wiele piosenek do filmów i seriali (m.in. „Kingsajz”, „VIP”, „W pustyni i w puszczy”, „Czułość i kłamstwa”, „Matki, żony i kochanki”, „Na dobre i na złe”, „Ranczo”. Śpiewała do polskich wersji filmowych produkcji Walta Disneya. Jej pierwsza płyta „Dziękuję nie tańczę” (1987) z utworami Krzesimira Dębskiego i Jacka Cygana, do dziś – przez fachowe pisma i plebiscyty poświęcone muzyce pop – uważana jest za kultową, a nagrane na niej piosenki wciąż znajdują się w na toplistach.

Anna Jurksztowicz od lat ma także w swoim repertuarze utwory wspierające praktyki duchowe – muzykę spirituals & gospels, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry oraz klasyczne i współczesne pieśni do tekstów wybitnych poetów i kompozytorów. Jej płyta „Poza czasem – muzyka duszy” (2013) poświęcona została muzyce kontemplacyjnej. Jest jedną z pierwszych polskich artystek podejmujących w muzyce pop ten temat. Czerpie inspiracje z różnych źródeł, kultur, eksperymentuje z formą, przekłada teksty, poszukuje. Praktykuje także jogę i jest jej nauczycielką.

Obecnie artystka promuje najnowszy album „O miłości, ptakach i złych chłopakach”, występuje w filharmoniach z programem symfonicznym poświęconym muzyce filmowej Krzesimira Dębskiego oraz z programem „Mozart Smooth Jazz” (pieśni i arie Mozarta w aranżacjach jazzowych), zrealizowanym z berlińskim pianistą Rolfem Zilke.

Anna Jurksztowicz jest także producentką. Jej założona w 2001 roku firma Si Music, w serii dedykowanej polskiej muzyce współczesnej, promuje twórczość kompozytorów polskich oraz organizuje wydarzenia muzyczne w Polsce i za granicą.

———————————————————————————–

„10 x 100, czyli BTF na 100-lecie niepodległości Białegostoku” – wystawa plenerowa

wernisaż wystawy: 21 czerwca, godz. 15:00
wystawa czynna od 21 czerwca do 15 lipca
Plac przed Białostockim Ośrodkiem Kultury, ul. Legionowa 5

Organizatorzy: Białostocki Ośrodek Kultury i Białostockie Towarzystwo Fotograficzne

Wystawa zdjęć fotografów z Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego:
Małgorzaty Pawelczyk, Andrzeja Alickiego, Ewy Bijak, Cezarego Fabiszewskiego, Wiesława Koryckiego, Joanny Sawickiej, Krystyny Tomaszuk, Czesława Zdanowicza, Marka Tomaszuka i Ryszarda Zięckowski.

Źródło: Białostocki Ośrodek Kultury

 

 

 

Opracowanie: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok