Chociaż na co dzień udajemy się do lekarza a czasem nawet zaliczamy dwie wizyty w ciągu dnia bo trudno nam stać, chodzić a nawet leżeć, to dałyśmy radę pokonać trasę Sokółka – Warszawa (ponad 200 km). Udział naszego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce w Ogólnopolskiej Paradzie Seniorów ,,Dojrzali Wspaniali” na stałe wpisał się w kalendarz ważnych dla nas imprez.

(na zdjęciu powyżej grupa z zieloną tablicą z czarnymi literami z napisem: „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce” to MY)

Organizator IV już edycji wielkiego święta seniorów-Fundacja Zaczyn- pozwoliła zapomnieć o trudach i dała siłę by
przejść 2 września 2017 r. od Ronda de Gaulle’a na teren uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odbył się Piknik Pokoleń. Było głośno, radośnie i kolorowo. Nie przeszkadzał drobny deszczyk. Serwowana grochówka i rozdawane gadżety (przeważnie od medyków i farmaceutów) będą nam przypominać, że za już  rok V edycja Parady Seniorów.

Przemarsz był wspólną i radosną manifestacją solidarności międzypokoleniowej i siły drzemiącej w społeczności osób 60+.  Tradycyjnie do tańca  przygrywała popularna Dj Wika. Odbywały się też się ciekawe dyskusje panelowe, warsztaty i ćwiczenia ruchowe.

Wszyscy uczestnicy Parady mieli też marzenie,  by ich  głos dotarł do osób odpowiedzialnych za politykę senioralną. Mam nadzieję, że hałas jaki czyniliśmy dotarł do polityków. Seniorzy to grupa, której potencjał trzeba brać pod uwagę.  Chcemy też,  by inni – jeszcze  „uśpieni” i  nieaktywni  seniorzy ożywili się do działania i  zaangażowali w swoje lokalne grupy.  Nasze UTW  stara się jak może ożywić sokólskich seniorów.

Hasło tegorocznej Parady brzmiało „siła wieku, człowieku!” To własnie w naszej – seniorów – energii połączonej z doświadczeniem oraz rosnącej z każdym rokiem liczebności tkwią duże  możliwości. Warto przez różne działania wśród osób starszych  wydobywać potencjał społeczności 60+

 zdjęcia (autor: Dariusz Goli – z galerii Fundacji Zaczyn oraz Lila Asanowicz)

Teresa Galewska
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka