Mimo dużych zmian, jakie zaszły w naszej obyczajowości, temat seksu, szczególnie seksu ludzi dojrzałych, jest nadal tematem tabu. Jest pomijany, a nawet wręcz wyśmiewany: „głowa siwieje, ciało szaleje”. Wśród dużej części współczesnej społeczności nadal panuje przekonanie, że osoby dojrzałe „już nie potrzebują” lub „już nie uprawiają” seksu. Czy takie podejście do tematu jest odpowiednie? 

Dwoje-starszych-siwowłosych-ludzi-przytula-się-do-siebie.-Są-radośni-i-usmiechnięci. Kobieta-całuje-mężczyznę-w-policzek_foto.pixabay.com

Senior postrzegany jest najczęściej jako człowiek wiecznie czegoś potrzebujący i ciągle narzekający. Pozycja ludzi dojrzałych w społeczeństwie jest bardzo niska. Słowo senior budzi w naszym społeczeństwie więcej emocji negatywnych niż pozytywnych.

Seksualność Polaków po 60 roku życia owiana jest krzywdzącymi stereotypami i mitami, oraz utartymi obyczajami kulturowymi. Stereotyp aseksualizmu sprowadza ludzi dojrzałych do społecznych ról babć i dziadków, pacjentów, samotnych staruszek w oknach lub zagorzałych amatorek osiedlowych i parkowych ławek, którym „nie wypada”, bo „ludzie w tym wieku tego nie robią”, „w tym wieku to grzech”, „to jest niemoralne”, itp. Jeden z mitów głosi, że abstynencja seksualna po 60 roku życia jest niezbędna do zachowania zdrowia, inny zaś mówi, że aktywność seksualna może doprowadzić do śmierci.

Kontakty seksualne pełnią ważną rolę w życiu człowieka. Seksualność człowieka zmienia się jednak wraz z upływem lat. Mimo to przejście na emeryturę nie oznacza końca aktywności seksualnej. Erotyzm nie przechodzi na emeryturę. Kobietą i mężczyzną jesteśmy do końca życia.

Dwoje-starszych-ubranych-w-nocne-ubrania-ludzi-leży-w-lóżku.-Starszy-siwowlosy-męzczyzna-przytula-do-siebie-starsza-kobiete.-Całują się_foto.pixabay.com

Wiek niesie ze sobą pewne fizyczne zmiany utrudniające współżycie. Problem mężczyzn dotyczy erekcji. Kobiety mają problemy związane ze zmianami hormonalnym organizmu. Jest to jednak naturalne. W takich sytuacjach pomocny jest seksuolog i ginekolog. Przy okazji, dziewczyny, nie zapominajmy o okresowych badaniach cytologicznych i mammograficznych.

Seks niezależnie od wieku jest nie tylko źródłem przyjemności i zabawy. Regularne współżycie przyczynia się do poprawy zdrowia oraz kondycji psychicznej i fizycznej naszego organizmu. Seksuolodzy twierdzą, że życie intymne w dojrzałym wieku podobne jest do działania zażywanych przez osoby starsze medykamentów przeciwbólowych. Pomaga zmniejszyć bóle reumatyczne i pourazowe. Poprawia nastrój i zmniejsza stres. Wpływa na funkcjonowanie układu krążenia, układu immunologicznego oraz systemu nerwowego i odpornościowego. Poza tym wzmacnia mięśnie naszego organizmu i wpływa na poprawę metabolizmu. Życie intymne jest też dopełnieniem udanego związku dwojga ludzi.

Aktywność seksualna seniorów, zarówno tych „młodych starych” (60-74 lata), „starych starych” (75-89 lat) oraz „długowiecznych” (90 lat i więcej) jest cechą indywidualną. Mężczyźni i kobiety, dla których seks nigdy nie był istotny, jako seniorzy również nie przywiązują do niego większej wagi.

Starsi ludzie chcą i mogą wieść aktywne i udane życie erotyczne, oraz czerpać z niego radość i energię. Znają swoje ciało i wiedzą, co sprawia im przyjemność. Mają więcej czasu dla siebie. Codzienne obowiązki życia rodzinnego i zawodowego już ich nie dotyczą. Nie obawiają się też niechcianej, przypadkowej ciąży. Mieszkają zazwyczaj sami, bez dzieci. Brak życia „pod dyktando” i seks niepodporządkowany prokreacji sprawia, że seniorzy otwierają się na nowe wyzwania.

Dwoje-starszych-siwowłosych-ludzi-ubranych-w-białe-szlafroki-skacze-na-lóżku.-Są-radośni-i-usmiechnięci-_foto.pixabay.com

Seniorzy, podobnie jak reszta naszego społeczeństwa ewoluują. Nie wstydzą się swoich potrzeb, coraz częściej okazują swoje uczucia. Trzymanie się dojrzałej kobiety z rówieśnikiem za rękę w miejscach publicznych staje się powoli codziennym widokiem. Bez zażenowania potrafią mówić o swoich problemach. Problemem, z jakim się seniorzy najczęściej się spotykają, oprócz komplikacji zdrowotnych, może być brak partnera oraz utrudnione nawiązywanie nowych znajomości.

Rozwiązaniem tych problemów mogą być seniorskie portale randkowe przeznaczone wyłącznie dla osób starszych, czego najlepszym dowodem jest duża aktywność na nich osób po 60 roku życia.

Źródła:

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/zycie-seksualne-seniorow-jak-cieszyc-sie-seksem-pomimo-uplywu-lat/

mgr Magda Ostrowska Instytut Socjologii Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie Aktywność seksualna osób starszych – jakość życia i stereotypy 

https://fidesetratio.com.pl/ojs/index.php/FetR/article/view/105/106

https://kobietapo60.pl/artykul/91-seks-po-60

https://www.drmax.pl/blog-porady/zycie-seksualne-seniorow

 

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok