W całej Polsce od 3 lipca 2017 ruszyła usługa, w ramach której osoba zainteresowana przejściem na emeryturę może skorzystać z bezpłatnych porad w poszczególnych Oddziałach ZUS.

Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego, poinformowała, że „zadaniem Doradcy emerytalnego jest wyjaśnienie klientom jakie czynniki mają wpływ na ich emeryturę. Może także wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanej emerytury w zależności od wskazanego momentu zakończenia pracy zawodowej. W ten sposób doradzi przyszłemu emerytowi, w jakim okresie najkorzystniej będzie przejść na świadczenie emerytalne. Jednak ostateczną decyzję każdy musi podjąć samodzielnie.

Spotkanie z doradcą odbywa się na Sali Obsługi Klienta i wystarczy podczas wizyty w ZUS wybrać na biletomacie kategorię spraw „emerytury/renty”, a następnie pole „doradca emerytalny”. Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę u doradcy przez Internet.”

W roku ubiegłym z usług doradców skorzystało bardzo wiele osób, co wiązało się z przywróceniem, od 1 października, niższego wieku emerytalnego.- dla mężczyzn – 65 lat, dla kobiet – 60 lat.

Zdaniem Katarzyny Krupickiej – „wiele osób ciągle jest niezdecydowanych co do podjęcia decyzji o przejściu na emeryturę. Nie wiedzą czy składać wniosek już teraz czy pracować dłużej .Jestem pewna, że nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania. Wniosek o emeryturę można złożyć już 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego”.

Usługa doradcy emerytalnego była  jednym z elementów przygotowań ZUS do sprawnego obsłużenia zwiększonego wpływu wniosków w 2017 r. W tym roku ZUS również spodziewa się złożenia większej ilości wniosków o emeryturę.

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok