Rowery elektryczne w ostatnim czasie zyskują na popularności. Dzięki napędowi z baterii są w stanie jechać znacznie szybciej od tradycyjnych rowerów. Mogą jechać z prędkością powyżej 30 km/h. Szybkość zależy również od wybranego przełożenia oraz jazdy użytkownika. Zastanawiasz się, czy możliwe są dotacje na rowery elektryczne? Czytaj dalej, by  poznać więcej szczegółów odnośnie dopłat do rowerów elektrycznych!

  1. Zakup rowerów elektrycznych – na co zwracać uwagę?
  2. Dotacje na rowery elektryczne – podstawowe informacje

Rowery elektryczne to ekologiczne środki transportu, które stale zyskują nowych zwolenników.

Zakup rowerów elektrycznych – na co zwracać uwagę?

Jazda rowerem elektrycznym ma wpływ na obniżenie kosztów transportu. Płacenie za paliwo spalane w korkach, jest zamienione ładowaniem akumulatora zasilającego napęd, który jest umieszczony w kole. Korzystanie z pracy silnika pozwala dotrzeć na miejsce szybciej i bez zadyszki. Dla wielu osób jest to doskonały środek transportu do pracy. Elektryk pozwala docierać w wyznaczone miejsce w znacznie mniejszym stresie, który jest zwykle powodowany zakorkowanymi ulicami. W ofercie sklepowej znajdują się modele przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Można wybrać rower elektryczny damski, trekkingowy albo MTB. Nie trzeba ograniczać się do jazdy bulwarowej – można także ruszyć za miasto
Dostępne są modele crossowe, miejskie, trekkingowe, szosowe, składane i nie tylko. Do wyboru mamy rowery zbudowane na ramie, wyprodukowanej z różnego rodzaj materiału. Jeżeli wolisz bardzo lekkie modele, postaw na sprzęt zrobiony z aluminium albo karbonu. Bardzo istotna jest też wielkość ramy oraz kół. Powinny być dobrane do wzrostu danego użytkownika. Kolejna ważna kwestia, to pojemność baterii, od której zależny jest czas działania napędu oraz maksymalny zasięg, liczony w kilometrach.

Dotacje na rowery elektryczne – podstawowe informacje

Dofinansowanie różnych pojazdów elektrycznych jest ostatnio gorącym tematem. Czy dofinansowanie do roweru elektrycznego jest możliwe? Jak najbardziej! Urząd Miejski w Białymstoku pod koniec listopada przeprowadził nabór w lokalnym programie dofinansowania. Możliwe jest otrzymanie nawet 2500 zł! Już w 2022 roku rozpoczął się pierwszy projekt dopłat do kupna rowerów elektrycznych. Był on realizowany w Gdyni. W nadmorskim mieście dofinansowania również cieszyły się bardzo dużą popularnością. Wnioski złożyło ponad 1100 mieszkańców. W kolejnym roku podwojono budżet przeznaczony na dopłaty, by mogły z niego korzystać osoby, którym zabrakło niewiele szczęścia w trakcie pierwszej tury. Kolejne programy dofinansowania na rowery elektryczne mają pojawić się również w takich miastach jak: Bydgoszcz, Wrocław, Wałbrzych i Kielce. W ślad za tymi miastami z pewnością podążą kolejne samorządy.

Rozwój infrastruktury rowerowej prężnie się rozwija. Gdy decydujesz się na zakup roweru elektrycznego, zawsze zwracaj uwagę na rodzaj napędu, pojemność i trwałość baterii, specyfikacje techniczne (moc silnika, prędkość, waga, jakość hamulców tarczowych), oraz na komfort i wygodę jazdy. Wówczas wybrany rower elektryczny będzie doskonale dopasowany do Twoich oczekiwań.