Do czego można wykorzystać kolorowe, przeczytane już czasopisma? Można się było o tym przekonać  na zajęciach rękodzielniczych w łomżyńskim  Klubie  Seniora , które prowadziła Izabela Cierpikowska.

„Upcycling” – tak nazywa się proces przetwarzania odpadów w taki sposób , że nadaje im się nową wartość, często wyższą niż pierwotny produkt.  To tak jakby nadać odpadom nowe życie. Ewolucja, a zarazem rewolucja w recyklingu ma na celu zmniejszyć ilość odpadów i zużycie surowców naturalnych. Polega również na przetwarzaniu rzeczy i materiałów zużytych w przedmioty o wyższej wartości, o nowym często zaskakującym zastosowaniu.

Najprościej – polega na przerabianiu śmieci w produkty użytkowe albo w dzieła sztuki. Nie wymaga procesów chemicznych, minimalizuje  też zużycie energii elektrycznej, gazu, stosując techniki manualne.

W „upcyclingu” najważniejsze są kreatywność, czyi pomysłowość i wyobraźnia. Wiele  przedmiotów w ramach tych zajęć wykonali seniorzy  np: wianki, koszyczki i przedmioty dekoracyjne. Do wykonania takiego produktu potrzebne są tutki wykonane z kolorowej makulatury zwijanej na wykałaczkach wykorzystywanych do przygotowania szaszłyków a następnie plecionych jak wyroby z wikliny.

Zajęcie bardzo przyjemne, ciekawe i dające ogromną satysfakcję z wykonanych przedmiotów. Polecam  na długie zimowe wieczory a wytworzone dzieła na upominki i prezenty.

 

Halina Czartoryjska
Podlaska Redakcja Seniora Łomża