W Galerii Arsenał możemy obejrzeć dwie niezwykle ciekawe wystawy – Izy Tarasewicz The Means, The Milieu” i Małgorzaty Mirga-Tas „Wyjście z Egiptu”.

plakat wystawy

Przesłaniem wystawy Izy Tarasewicz jest stwierdzenie, że tworzenie świata nie jest procesem zastrzeżonym dla ludzi. Jesteśmy nierozerwalnie związani z gatunkami nam towarzyszącymi, od nich zależy nasze przetrwanie. Człowiek jest wynikiem symbiozy, adaptacji do panujących warunków, współistnienia z innymi i służenia innym gatunkom.

Jest to instalacja powstała z różnorodnych metalowych prętów tworzących w przestrzeni gęstą siatkę, z elementami organicznymi w środku – prawdziwą, żywą, kulturą grzybów Reishi, zwanych Lakownicą żółtawą. Grzyby te znane też jako „kwiat długowieczności” lub „zioło nieśmiertelności” zostały opisane w chińskiej księdze o rolnictwie i roślinach leczniczych przez mitycznego cesarza Shennonoga, żyjącego ponad dwa tysiące lat p.n.e. 

Spacerując wśród tej instalacji, kolonizującej galerię, podziwiałam okazy grzybów wraz ich grzybnią, systematycznie zraszaną. Plątanina sznurów, patyków i innych elementów zawieszonych na cienkich metalowych prętach sprawiła, że czułam się elementem środowiska runa leśnego, pajęczej grzybni, głęboko pod ziemią. 

Druga wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas – „Wyjście z Egiptu” to seria monumentalnych kolaży, nawiązujących do pozaeuropejskiego pochodzenia Romów, zasłużonej kary tułaczki oraz goryczy wygnania z ojczyzny, utożsamianej w V wieku, z Egiptem. 

Każda z prac opowiada inną mikro historię. Widzimy sceny z życia codziennego Romów, ich dziedzictwo kulturowe, epizody z zagłady Romów w czasie II wojny światowej i współczesne próby upamiętnienia tej zbrodni.

Bardzo podobały mi się obrazy, kolaże pełne życia, kolorów i nostalgii za ginącą kulturą romską. Niesamowity jest też pomysł upamiętnienia zniszczenia pomnika zagłady Romów w Borzęcinie Dolnym, w postaci odlewów w stearynie.
Więcej o obu wystawach i jej autorkach na stronie Internetowej Galerii.

Zachęcam do odwiedzenia Galerii Arsenał, przy ul. A. Mickiewicza 2 i zobaczenia na żywo obu wystaw. Naprawdę warto.

Jak kończyłam ten artykuł dotarła do mnie informacja, że w dziesiątej edycji rankingu galerii tygodnika „Polityka” Galeria Arsenał w Białymstoku znalazła się na trzecim miejscu, wśród dwudziestu najlepiej ocenionych galerii w Polsce. Pierwsze miejsce zostało przyznane Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, na drugim znalazła się Narodowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie.

 Małgorzata Mirga-Tas „Wyjście z Egiptu” . Autor artykułu – Wojciech Szymański –  Link 

Artykuł – Borbála Soós „Rytmy grzybów”.

Gratulujemy.

Źródło: https://galeria-arsenal.pl/,www.bialystok.pl

foto: Maria Beręsewicz

domek
domek
grzyby reishi
grzyby reishi
kobieta z dzieckiem
kobieta z dzieckiem
odlew postaci
odlew postaci
pajęczyna
pajęczyna
wóz cygański
wóz cygański

Zredagowała: Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok