Czy kłopoty ze wzrokiem mogą wykluczyć nas z grona miłośników książek? Nie. Świadczą o tym comiesięczne spotkania w Książnicy Podlaskiej osób niedowidzących i słabo widzących. To z myślą o nich Dział Zbiorów Specjalnych stworzył Dyskusyjny Klub Książki Mówionej w ramach projektu Instytutu Książki.

_

W środę 2 października odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie członków i sympatyków tego Klubu, które prowadziła Izabela Szymańska z Książnicy Podlaskiej. Przedmiotem dyskusji była książka Beaty Pawlikowskiej „Blondynka w Japonii”. Dotychczasowy dorobek pisarski podróżniczki, dziennikarki, poliglotki jest bardzo bogaty. Pierwszą książkę napisała w wieku 18 lat. Była to „powieść z nurtu realizmu magicznego”, czytana w odcinkach w programie III polskiego radia.

Beata Pawlikowska opisuje swoje podróże w książkach oraz w felietonach pisanych dla czasopism. Ilustruje je własnymi fotografiami i rysunkami. Dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Klubu Publicystyki Turystycznej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za najlepsze reportaże zagraniczne opublikowane w Polsce. W maju 2010 roku zdobyła nagrodę im. Magellana za „wytrwałe promowanie mody na podróżowanie”.

Współpracuje także z pismem „National Geographic”.

Z lektury „Blondynka w Japonii” dowiadujemy się, że życie przeciętnego Japończyka regulują ustalone zasady, przepisy, instrukcje, ściśle przestrzegane przez wszystkich. Ich łamanie wywołuje wielkie zdziwienie, dezaprobatę, eliminację ze wspólnoty. Wszystko co robisz, musi być przydatne dla ogółu. Jesteś jak pionek na planszy.

Duże wrażenie na uczestnikach spotkania wywarł opisany w książce przypadek popełnienia samobójstwa przez pracownika korporacji pana Himurę z powodu błędu zrobionego w obliczeniach i wskazanego mu przez zagranicznego trenera. Błąd ten nie wpłynął na końcowy rezultat pracy, a został publicznie ujawniony, aby ustrzec się takich pomyłek w przyszłości. Jednak pan Himura następnego dnia nie przyszedł do pracy. Zdecydował się na tak desperacki czyn w myśl obowiązującej zasady, że w pracy nie masz prawa pomylić się. Najgorsze było jednak to, że pozostali pracownicy z szefem włącznie przyjęli jego śmierć jako coś normalnego. Nikt go nie żałował, nie współczuł rodzinie. Wszyscy przeszli nad jego śmiercią do porządku dziennego. Był człowiek – nie ma człowieka.

W książce ciekawie opisane są Święta Kwitnących Wiśni. To tak zwany „Złoty tydzień” na przełomie kwietnia i maja. Wtedy Japończycy masowo wyjeżdżają w miejsca, gdzie rosą te drzewa. Wspólnie biesiadują i obowiązkowo fotografują.

Autorka dotarła także do Piekielnej Doliny niedaleko Nagano, gdzie żyją japońskie makaki, czyli śnieżne małpy, wygrzewające się w gorących źródłach.

Uczestnicy spotkania mówili też o innych książkach opisujących Japonię. Przytaczali wspomnienia swoich dzieci z podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni, a wszystko przy gorącej herbacie, kawie i ciastkach przygotowanych przez gospodarzy.

Patronat nad Dyskusyjnym Klubem Książki Mówionej sprawuje Dział Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej, posiadający największy wybór książek mówionych (audiobooków). Czytane są przez najlepszych polskich aktorów w formacie mp3. Na miejscu można również wypożyczyć urządzenia do ich odtwarzania, tzw. czytaki.

W Dziale Zbiorów Specjalnych można również obejrzeć filmy z audiodeskrypcją, która ułatwia osobom niewidomym i słabowidzącym odbiór sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Filmy z audiodeskrypcją zawierają dodatkową ścieżkę dźwiękową umieszczoną między dialogami, która zawiera opisy akcji, scenerii czy bohaterów i prezentowane są w specjalnie do tego celu przystosowanej sali. Książnica Podlaska zaprasza na taki seans 15 października.

Następne spotkanie członków i sympatyków Klubu odbędzie się 13 listopada. Przedmiotem dyskusji będzie książka Iwony Kienzler „Arystokracja. Romanse i miłości w XX wieku”.

Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.

(Zdjęcia: Maria Beręsewicz)

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok