Działający od 2007 roku program Dyskusyjne Kluby Książki to najważniejszy projekt Instytutu Książki promujący czytelnictwo w Polsce. Jest to także największy tego typu projekt w kraju pod względem liczby biorących w nim udział uczestników.
Program pn. Dyskusyjne Kluby Książki jest realizowany, w każdym roku, w ramach programu dotacyjnego dla bibliotek publicznych. Książnica Podlaska również przystąpiła do tego projektu. Izabela Szymańska z Działu Zbiorów Specjalnych wpadła na pomysł, aby oprócz tradycyjnej formy spotkań DKK z książką pisaną, zorganizować również spotkania z książką mówioną. Swoją propozycję skierowała przede wszystkim do osób zrzeszonych w Związku Osób Niewidomych i Niedowidzących., a także słuchaczy UTW i innych seniorów.
Pomysł spodobał się czytelnikom z dysfunkcją wzroku. Na spotkania przychodzą głównie osoby niedowidzące, które nadal chcą być czytelnikami książek oraz interesują się nowościami wydawniczymi.
W Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej największy zbiór stanowią książki mówione – audiobooki czytane przez najlepszych polskich aktorów, w formacie mp3. Audiobooki oraz urządzenia do ich odtwarzania, tzw. „czytaki” można wypożyczać .
Wszystkie nagrywane książki są obecnie zapisywane cyfrowo. Czytak działa podobnie jak magnetofon, odtwarza książkę, zatrzymuje ją w dowolnym momencie i od niego zaczyna ponowne odtwarzanie nagrania. Można przewijać nagranie, a także przemieszczać się pomiędzy odcinkami danej książki.
Izabela Szymańska prowadząca spotkania, zapoznaje obecnych z życiorysem autora i jego dotychczasowym dorobkiem, bierze udział w dyskusji, a także przedstawia propozycje następnych lektur. Uczestnicy dzielą się wrażeniami i uwagami z odsłuchanej lektury. Tematem dyskusji, ostatnich dwóch spotkań były książki : Mirosława Wlekły – „Tu byłem. Tony Halik” i Huberta Klimko-Dobrzanieckiego – „Zostawić Islandię”. Szczególnie ta pierwsza wzbudziła duże emocje, z uwagi na ujawnione nowe fakty z życia znanego i lubianego podróżnika.
Spotkania miłośników książek odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu, w Książnicy Podlaskiej w Dziale Zbiorów Specjalnych, na II piętrze, w kameralnej, sympatycznej atmosferze. Terminy kolejnych spotkań ustalają sami uczestnicy.
Jedna z osób obecnych na spotkaniu powiedziała mi – „…długo nie mogłam pogodzić się z szybko postępującą utratą wzroku i rezygnacją z ulubionych zajęć, jak czytanie książek, haftowanie, szydełkowanie. Teraz znów mogę czytać, chociaż trochę inaczej. Długo oswajałam się z tą formą czytania. Na początku nie potrafiłam się skupić na słuchaniu książek czytanych przez aktorów. Często myślami byłam gdzie indziej i musiałam wracać do wcześniejszych fragmentów. Potrafiłam również zasnąć i znowu musiałam przewijać taśmę. Teraz już nie mam takich problemów, bo gdy czuję się zmęczona, zatrzymuję nagranie w danym momencie. Obecnie nie wyobrażam sobie długich jesiennych wieczorów bez książki mówionej. Jestem częstym gościem biblioteki, wypożyczam również nagrania znanych oper i koncertów symfonicznych”.
Patrząc na zaangażowanie uczestników i przysłuchując się ich żywej dyskusji widzę, że takie spotkania są potrzebne. Osoby te czują się pełnoprawnymi czytelnikami i klientami biblioteki. Osób, szczególnie w starszym wieku, po przebytych operacjach zaćmy, jaskry przybywa i z każdym rokiem jest ich coraz więcej, dlatego przed audiobookami przyszłość, a Dyskusyjne Kluby Książki Mówionej będą cieszyć się coraz większym powodzeniem.
Najbliższe spotkanie odbędzie się 10 stycznia 2018r. o godz. 15:00, na które Książnica Podlaska serdecznie zaprasza. Tematem będzie książka Jacka Hugo-Badera – „Biała gorączka”.
Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok