Któż z nas nie zna terminu integracja międzypokoleniowa? Myślę, że najlepszym przykładem są relacje dziadkowie – wnuki. Margaret Mead jest autorką złotej myśli: „Każdy musi mieć dostęp zarówno do dziadków jak i wnuków, aby być w pełni człowiekiem”. 

W sali stoi grupa dzieci oraz dwie panie i uśmiechnięta para -pan z panią. W tle biurko, stolik regał z książkami oraz półka z nagraniami video.

Osobiście nie miałem przyjemności poznania obu moich dziadków. To skutek wojny. Ale obie babcie pamiętam doskonale. Mądra miłość dziadków stanowi niezaprzeczalną wartość nie tylko dla wnuków, ale i dla nich samych. Zażyłość, prawdziwa miłość, tęsknota, poznawanie korzeni i tradycji rodzinnych, rozwój zainteresowań, odciążenie zapracowanych rodziców, cierpliwość i wyrozumiałość, wsparcie psychiczne. Długo by wymieniać pozytywy takich relacji. Okazuje się, że taka aktywność starszego pokolenia sprawia, że to starsze pokolenie dzięki temu żyje dłużej. 

Jednym z ważnych elementów takich relacji jest również czytanie bajek naszym milusińskim. Pani Jola z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie 18 stycznia 2023 roku zaprosiła kilku seniorów, aby poczytali bajki pięciolatkom z miejscowego przedszkola. Pięć grup, o różnych porach, miało przyjemność posłuchać ciekawych interpretacji w wykonaniu pań: Basi, Zosi, Tereski, Jagody oraz Eugeniusza. Niezapomniane przeżycie. Emocjonalne reakcje słuchaczy, ich otwartość, bezpośredniość, uśmiech, nawet czułość, oto czego doświadczyłem podczas wspólnego zdjęcia z grupą. W podzięce był nawet specjalny wiersz i piosenka „Szła babeczka do laseczka”. Nie będę ukrywał, że dołączyliśmy do wykonania tej piosenki.

Dwie uśmiechnięte panie, jedna z nich otrzymuje od dzieci kartkę z narysowanymi serduszkami.

 Osobiście byłem wielce ukontentowany zaangażowaniem i reakcjami milusińskich podczas mojej prezentacji bajki „Kicia Kocia w kosmosie”. Zachowanie pięciolatków to był prawdziwy kosmos. Dziękujemy za zaproszenie. Do kolejnego Dnia Babci i Dziadka już niedaleko, tylko roczek. To była prawdziwa integracja międzypokoleniowa. 

Pozwólcie, kochane babcie i dziadkowie, na końcowy, bardzo mądry, cytat autorstwa Billa Cosby’ego: „Co to jest w dziadkach, że są tak kochani? Chciałbym powiedzieć, że dziadkowie są darem Boga dla dzieci. I jeśli dzieci mogą zobaczyć, usłyszeć i poczuć to, co ci ludzie mają do zaoferowania, mogą dojrzewać w szybkim tempie”. Kochani seniorzy, pozostańmy takimi na zawsze.

Foto Jolanta Ranik, Eugeniusz Regliński

Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno