Czy wyobrażamy sobie życie bez telefonu komórkowego? Chyba już nie. Umożliwia nam szybszy kontakt z dziećmi, wnukami, lekarzem, apteką. Nie wychodząc z domu zamawiamy i kupujemy przez telefon różne towary i usługi. Jednym słowem ułatwia nam codzienne życie.

Mężczyzna rozmawia przez komórkę

Historia pierwszych połączeń bezprzewodowych sięga lat 40. ubiegłego wieku, kiedy inżynierowie z Bell Labs w USA zaczęli montować aparaty telefoniczne w samochodach. Trudno jednak było mieć je zawsze przy sobie – mobilność tych urządzeń ograniczona była do mobilności aut, w których się znajdowały.
Dopiero w 1973 roku Motorola wyprodukowała pierwszy przenośny telefon komórkowy. Z racji swoich wymiarów nie był on jednak kieszonkowy – ważył ponad kilogram i miał długość prawie 23 cm. 

Na początku lat 90 XX wieku telefony komórkowe mieli głównie prezesi wielkich korporacji, a życie przeciętnego obywatela funkcjonowało bez większych zakłóceń.
Dziś, dwie dekady później, liczba aktywnych kart SIM w Polsce przekracza liczbę mieszkańców kraju, a wykonywanie połączeń głosowych to zaledwie jedno z setek zastosowań komórek, których coraz częściej nie nazywa się już telefonami, tylko smartfonami. 

Ale, jak to w życiu bywa, każdy medal ma dwie strony. Wraz z komórkami pojawiły się takie problemy jak „fonoholizm” (zwłaszcza u młodzieży), wypadki spowodowane używaniem telefonów w czasie jazdy czy też tzw. stalking mobilny (uporczywe nękanie SMS-ami).
Choć w ogólnym rozrachunku komórki przynoszą więcej pożytku niż szkody i bez wątpienia ułatwiają codzienne życie, czasami warto świadomie zrezygnować na chwilę nawet z tych największych dobrodziejstw codzienności. Dlaczego by więc nie powrócić do tamtej rzeczywistości choćby na 24 godziny?

Inicjatywa „Dnia bez telefonu” została zapoczątkowana przez Internautów, lubiących wyzwania w postaci pojedynków między człowiekiem a nowoczesną technologią. 

Jeden ze studentów amerykańskich, który zrezygnował z używania telefonu komórkowego i komputera przez 90 dni, stwierdził, że „wszystko staje się prostsze”.

Spróbujmy więc ustawić telefon komórkowy na „tryb samolotowy” na 24 godziny. Może rzeczywiście wtedy wszystko stanie się prostsze?

Źródło: kalbi.pl/kalendarz-2021

Zdjęcia: pixabay.com

Zredagowała: Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok