Skorzystałam z zaproszenia i dołączyłam do członków Koła Emerytów i Rencistów nr 25, którzy spotkali się z okazji Dnia Kobiet w Klubie Osiedlowym RELAX w Białymstoku w czwartek 8 marca 2018 r.

Święto uatrakcyjnił występ Chóru CANTYLENA , który śpiewał popularne piosenki ludowe i rozrywkowe. Koncert przeplatany był wierszami znanych poetów wychwalających urodę i zalety pań, jak i utworami satyrycznymi przedstawiającymi żartobliwie słabostki kobiet i mężczyzn, które prezentowała Janina Sasinowska – kierownik chóru.

W 2017 r. chór CANTYLENA obchodził jubileusz 25-lecia powstania. Działa przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Rodzina Kolejowa”. Jego Dyrygentem jest Kazimierz Klepacki.

Występował na wielu scenach w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody, dyplomy na festiwalach i ciepłe recenzje w lokalnej prasie W swoim repertuarze ma pieśni patriotyczne, sakralne i rozrywkowe. Często występuje w Domach Pomocy Społecznej, Podlaskim Centrum Psychogeriatrii ciesząc się wielką sympatią pensjonariuszy. Swoją siedzibę ma w Klubie RELAX i tu w każdy poniedziałek i czwartek odbywają się próby

Koło Emerytów nr 25 powstało w 1975 r. Liczy około 35 osób. Przewodniczącą Koła jest Alicja Maliszewska. Członkowie działają aktywnie, organizując wiele spotkań z interesującymi ludźmi. Zapraszają różnych fachowców, którzy prowadzą wykłady na temat: dbania o zdrowie w starszym wieku, bezpieczeństwa i ochrony przed oszustami, naciągającymi na tzw. „wnuczka”, przepisów prawnych w zakresie sporządzania testamentu i umów darowizny, a także innych umów o charakterze cywilno prawnym.

W Klubie odbywają się zajęcia plastyczne, relaksacyjne, spotkania integracyjne , a także z okazji uroczystości takich, jak: Dzień Babci i Dziadka, Andrzejki czy Dzień Kobiet. Organizowana jest wspólna Wigilia i bale karnawałowe.Od 12 lat prowadzona jest Kronika Koła, w której dokumentowane są wszystkie ważniejsze wydarzenia.

Członkowie Koła z niecierpliwością czekają na cieplejsze i dłuższe dni, żeby wyruszyć na wspólne wycieczki do Supraśla, Tykocina czy Wasilkowa, organizować pikniki w lesie na Pietraszach.

Mimo bardzo skromnych warunków lokalowych, emeryci dobrze się czują w swoim Klubie, lubią tu przychodzić i w nim przebywać dlatego Klub RELAKS zgłosili do konkursu miejskiego „Miejsca przyjazne seniorom”, którego organizatorem jest Prezydent Miasta Białegostoku we współpracy z Miejską Radą Seniorów.

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok