Najbliższa Rodzinna Niedziela upłynie na malowaniu chust. Inspiracją będą tradycyjne wełniane chusty w kwiatowe wzory, popularne w całej Polsce od lat międzywojennych. Dawniej jako kobiece nakrycie głowy, dziś – jako apaszka. Zapraszamy do dworu z Bobry Wielkiej 8 marca o godz. 12.00.

chusta

Tradycyjne wełniane chusty z charakterystycznymi kwiatowymi wzorami już pod koniec XIX wieku stały się elementem stroju ludowego, tyle że na Podhalu. Galicja była wówczas częścią Austro-Węgier, jednego z państw, gdzie na szeroką skalę produkowano tkaninę z wełny czesankowej owiec lub kóz tybetańskich. Chusty, w Małopolsce do dziś nazywane tybetkami, wytwarzano z takiej właśnie tkaniny. Dopiero w latach dwudziestych XX wieku, kiedy zaczęły ją produkować także łódzkie fabryki, barwne nakrycia kobiecych głów stały się popularne w innych regionach Polski, między innymi na sąsiadujących z Podlasiem Kurpiach.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma takie chusty w zbiorach. Są uszyte z jednego kawałka materiału w kolorze czerwonym, zielonym, bordowym czy kremowym. Wzdłuż brzegów mają czasem nadrukowany ozdobny szlak z motywami roślinnymi, jak różyczki listki czy niezapominajki. W rogach widnieją wzory skomponowane z dużych, stylizowanych kwiatów – maków albo róż i właśnie one stały się inspiracją warsztatów etnodizajnu „Chusty malowane”. Każdy z uczestników otrzyma szablon z wzorem i farby do tkanin, by samodzielnie ozdobić chustę. Będzie jedyna w swoim rodzaju. 

Temat zajęć nie jest przypadkowy. Druga z marcowych Rodzinnych Niedziel w Skansenie wypada 8 marca, w Dniu Kobiet. Po zrobieniu sobie albo komuś prezentu w postaci kolorowej chusty, można będzie miło spędzić czas przy ognisku. Warto przynieść ze sobą coś do jedzenia. 

Rodzinna Niedziela „Chusty malowane”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: 8 marca 2020 r.
Godz.: 12.00
Koszt: 10 zł/os.
Zapisy: e-mail: edukacja@pmkl.pl
Tel.: 85 743 60 82 lub 509 336 815

(źródło i foto: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej)

opracowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok