Któż z nas nie pamięta zapachu ciepłego mleka i drożdżowych bułeczek serwowanych nam w dzieciństwie przez nasze mamy w sobotnie wieczory, po ciepłej kąpieli. Zamknijmy na chwilę oczy i poczujmy ten zapach jeszcze raz, wspominając ciepło rodzinnego domu.

Drożdżowa bułka

1 czerwca oprócz Dnia Dziecka obchodzimy też Światowy Dzień Mleka, czyli World Milk Day oraz Święto Bułki.

Mleko stanowi ważny składnik codziennego jadłospisu. Jest bogatym źródłem wielu witamin, składników odżywczych i mineralnych. Produkty mleczne zawierają witaminy z grupy B oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E. Do ważnych składników mineralnych należą potas, magnez, fosfor oraz cynk. 

Dlatego mleko oraz przetwory mleczne powinny być codziennie spożywane, zarówno przez dzieci jak i dorosłych. 2 szklanki mleka zaspakajają dziennie zapotrzebowanie organizmu na wapń. Stanowi on budulec kości, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie serca, płuc i innych narządów wewnętrznych. Wapń wraz z witaminą D zapobiegają pojawieniu się osteoporozy, która prowadzi do zwiększonej podatności na złamania. 

Koleżanka doi krowę w muzeum

Z każdym rokiem rośnie światowa produkcja mleka oraz przetworów mlecznych. Polska jest jednym z największych producentów mleka na naszym kontynencie, ale nie przekłada się to na spożycie mleka i jego przetworów. 

Podlasie ze względu na dużą powierzchnię użytków zielonych jest zagłębiem produkcji mleka. Działają tu dwa największe zakłady mleczarskie w Polsce: Mlekovita i Mlekpol.

We wrześniu ubiegłego roku wraz z przyjaciółmi z Klubu Turystycznego „Mozaika” zwiedziłam Muzeum Mleka w Grajewie. Poznaliśmy historię mleka, jego przetworów i historię spółdzielczości mleczarskiej. Zobaczyliśmy w jakich opakowaniach sprzedawano, jeszcze nie tak dawno, mleko i śmietanę. Mogliśmy spróbować wydoić krowę.

Zaproszenie na Święto Mleka

Na stronie internetowej muzeum znalazłam zaproszenie na obchody Światowego Dnia Mleka do Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie, które odbędą się 5 czerwca 2021 r. w godz. 11:00 – 14:00.
Po drodze nie zapomnijmy zaopatrzyć się w świeże, chrupiące bułeczki.

Źródło: https://www.kalbi.pl/kalendarz-swiat-nietypowych; Muzeum Mleka, link: http://www.muzeummleka.pl/pl/aktualnosci2

 

Zdjęcia : pixabay i Maria Beręsewicz 

Zredagowała: Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok