Jarmark z regionalnymi przysmakami i wyrobami rękodzielniczymi, animacje i konkursy, warsztaty, występy znanych i lubianych wykonawców muzyki rozrywkowej, a przede wszystkim ogórkowe specjały – to wszystko 3 września na Ogólnopolskim Dniu Ogórka w Kruszewie!

plakat Dzień Ogórka

Imprezę, organizowaną przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Gminę Choroszcz oraz Stowarzyszenie Kruszewskie Warzywa Herbowe, rozpocznie o godz. 12.00 polową mszą świętą w intencji plantatorów. Tuż po mszy część rozrywkową zainauguruje występ zespołu folklorystycznego Klepaczanki. Od godz. 13.00 odwiedzający będą mogli wziąć udział w pokazach i kulinarnych warsztatach, ogórkowych konkursach i zorganizowanych animacjach dla dzieci. Potrawy oparte na kiszonych warzywach przygotowywać i serwować będzie Koło Gospodyń Wiejskich z Długołęki. W duchu dawnych tradycji i odwołaniu do lokalnego produktu zasmakować będzie można grochu z kapustą, placków z tartym ogórkiem i tylko pozornie powszechnego kulebiaka. 

Wszystkich ciekawych innych smaków i wykorzystania dzikich roślin jadalnych w kuchni z pewnością zainteresują prowadzone przez Agnieszkę Prymakę warsztaty i porady z przygotowania zdrowych koktajli owocowo-warzywnych oraz ziołowej soli. Za sprawą Boso na Łące poznać będzie można receptury naturalnych kosmetyków i wykonać własne mydełko. Propozycja dla najmłodszych uczestników imprezy to zorganizowane animacje i twórcze zabawy przygotowane przez profesjonalnych animatorów i zaprzyjaźnione instytucje kultury. Nie zabraknie też kolorowych dmuchańców, baloników i wielkich baniek mydlanych. W godzinach imprezy odbędzie się donacja krwi przeprowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku przy pomocy Oddziału Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Choroszczy.

Tradycyjnie odbędą się konkursy z ogórkiem w roli głównej: na największe i najciekawsze okazy czy rzut ogórkiem do beczki. Już od początku wydarzenia w części jarmarku będzie można zakupić lokalne produkty – słynące w regionie kiszone nadnarwiańskie ogórki i kapustę oraz tradycyjne przysmaki: swojskie wędliny, chleb, ser, miód czy trunki. W strefie handlowej będzie można zaopatrzyć się także w wyroby rękodzieła regionalnego, zabawki czy słodycze. W ramach podkreślenia jarmarcznego gwaru wśród stoisk zagra i do tańca zaprosi Kapela Batereja.
Od godziny 16.00 natomiast na scenie rozpoczną się koncerty. Podczas tegorocznej edycji Dnia Ogórka wystąpią: Magda Niewińska, zespół Jobery, a swój pożegnalny koncert zagra zespół Holiday.

Wszystkie atrakcje w ramach wydarzenia są bezpłatne. Na zorganizowane warsztaty i „ogórkowe konkursy” obowiązywać będą zapisy prowadzone w dniu imprezy w namiocie organizatorów.

 Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!

źródło: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

Podlaska Redakcja Seniora Białystok