1 lipca w Polsce obchodzimy oficjalny Dzień Psa. Pomysłodawcą uhonorowania tych oddanych nam zwierząt była redakcja czasopisma „Przyjaciel Pies”. W 2007 roku dzień 1 lipca został oficjalnie ogłoszony Dniem Psa. 

pies

Pies jest wiernym towarzyszem człowieka od tysięcy lat. Nie trzeba przypominać, że pies to najwierniejszy, prospołeczny, czworonożny przyjaciel człowieka. Jest lekiem na nasze bolączki, jednak kontakt z nim nie zastępuje ludzkiej rozmowy i kontaktu z drugim człowiekiem. Zmusza nas jednak do codziennej aktywności fizycznej i może być doskonałą pomocą w nawiązywaniu relacji międzyludzkich.

Badania przeprowadzone przez European Journal of Medical Research wykazały, że starsi właściciele psów częściej, niż ich rówieśnicy, nie posiadający psów, uprawiają sport. Autorzy badań stwierdzili również, że osoby te mniej uskarżają się na dolegliwości bólowe i rzadziej popadają w depresję, gdyż pies daje poczucie celu i wypełnia pustkę po stracie bliskiej osoby. Ponadto krótkie spacery z psem pomagają zmniejszyć niepokój i stres.
To samo dotyczy głaskania psa. Już dawno odkryto, że przytulanie czy głaskanie psa skutecznie obniża ciśnienie krwi i tętno spoczynkowe. 

Pies w dużej mierze przyczynia się do poprawy jakości naszego życia. Posiadanie psa sprawia, że czujemy się potrzebni. Dbanie o naszego czworonożnego przyjaciela pomaga w budowaniu lepszej samooceny, polepsza nasz nastrój i zwiększa poczucie pewności siebie. 

Dbajmy o dobre zdrowie i samopoczucie naszych psów nie tylko w dniu ich święta, pamiętając jednocześnie o tych czworonogach bezdomnych. Podzielmy pełną miskę naszego przyjaciela z pustą miską psa bezdomnego. 

Pamiętajmy o naszych przyjaciołach nie tylko w dniu ich święta.

Żródło: Apetete.pl, http://kalendarzswiatnietypowych.pl

 

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok