23 lipca. Dzień Włóczykija. To święto wszystkich, którzy nie lubią zbyt długo przebywać w jednym miejscu. Kochają wędrować. Włóczyć się w poszukiwaniu przygód.

Bardzo lubię ten dzień. To moje święto. Lubię wyprawy z aparatem fotograficznym w ręku. Odkrywam nieznane okolice, zabytki, podglądam przyrodę i ludzi. Słysząc o ciekawej wystawie, spotkaniu, festiwalu w pobliskiej miejscowości lub w Warszawie, wsiadam w pociąg czy autobus. Zwiedzam lub uczestniczę. Wracam spełniona, pełna wrażeń, naładowana dobrą energią na kolejne wyprawy. Mam swoje ulubione miejsca, do których często wracam.

Ostatnio, włócząc się po Supraślu, odkryłam wystawę plenerową – Kapliczki. Dziedzictwo Kulturowe. Jej celem jest zwrócenie uwagi na znikające z naszego krajobrazu przydrożne kapliczki. Przedstawiają wizerunki Matki Bożej, Chrystusa, a także świętych Kościołów chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu.

Do udziału w projekcie zostali zaproszeni artyści z Polski, Ukrainy i Serbii, uczestniczący w Międzynarodowych Warsztatach Ikonograficznych w Nowicy.

Kapliczki rozmieszczone w różnych miejscach tego uroczego podlaskiego miasteczka tworzą ścieżkę, prowadzącą zwiedzających i turystów do miejsc wartych zobaczenia i odwiedzenia w Supraślu.

Jako że Dzień Włóczykija wypada w środku lata, zachęcam także do wybrania się na długi spacer po Rezerwacie Zwierzynieckim ze względu na jego zdrowotny mikroklimat.

1/7
Umilenie-Maryja-z-dzieciątkiem
Umilenie-Maryja-z-dzieciątkiem
Św.- Wilgefortis
Św.- Wilgefortis
Św.-Pelagia
Św.-Pelagia
Św.-Charbel
Św.-Charbel
Św.-Franciszek
Św.-Franciszek
Mandylion-Jezus-Chrystus
Mandylion-Jezus-Chrystus
Pokrow -Bogurodzica
Pokrow -Bogurodzica

Źródła:

  1. Kalbi.pl
  2. Muzeum Podlaskie.
  3. pixabay.com
  4. Muzeum Podlaskie w Białymstoku

fot: Maria Beręsewicz

Maria Beręsewicz

Redakcja Podlaski Senior Białystok