„Dzień Wolnej Sztuki” – to coroczna akcja społeczna, która od 2011 roku pokazuje, że zbiory muzealne można oglądać bez pośpiechu i bez kompleksu, mając do dyspozycji tylko własne oczy.

Zasady akcji od sześciu lat pozostają takie same. Biorąca udział w akcji instytucja wybiera pięć obiektów z wystaw stałych lub czasowych, przy których przez godzinę będą stali wolontariusze – piloci, którzy pomogą zwiedzającym w wolnym oglądaniu sztuki, podpowiadając na co zwrócić uwagę, animując dyskusję. Ich rolą nie będzie wygłaszanie wykładu o danym dziele, ale przekonanie zwiedzających, że oglądając obiekt mogą sami dojść do pewnych refleksji. Emocje towarzyszące poznawaniu obiektu są równie ważne jak wiedza, którą można zdobyć czytając książki czy Wikipedię – dowiadujemy się z zaproszenia Galerii Arsenał.

W najbliższy w Białymstoku weekend zapraszają do siebie:

21 kwietnia, od godz. 12:00

  • Galeria Arsenał, proponując bliższe poznanie pięciu obiektów ze swojej aktualnej wystawy „Plusy i minusy. O elektrowni białostockiej.”
  • Muzeum Wojska, zaprezentuje hełm niemiecki z 1916, austro-węgierską manierkę z 1915, rewolwer rosyjski Nagant z 1895, polską czapkę oficerską z 1927 i polską lornetkę pryzmatyczną.

22 kwietnia, od godz. 12:00

  • Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (dawne Muzeum Wsi), które przedstawi przedmioty z wystawy we wnętrzu zabytkowej chałupy z Grzybowszczyzny Starej.

Muzeum Podlaskie już po raz trzeci dołącza do Dnia Wolnej Sztuki . 22 kwietnia, dokładnie w południe, zaprasza do wzięcia udziału w niecodziennej formie zwiedzania muzealnych ekspozycji.

W ciągu trwającej godzinę akcji, uczestnicy zostaną poproszeni, by przyjrzeli się 4 wybranym zabytkom i powoli je oglądając zastanowili się nad tym, co widzą, jakie emocje to w nich wywołuje.

Tego w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku zaprezentowane zostaną“Białowieskie inspiracje” – najciekawsze obrazy znanych białostockich malarzy, powstałych w trakcie Ogólnopolskich Plenerów Białowieskich. Będą też pokazane  archiwalne fotografie upamiętniające tamte wydarzenia.

W tegorocznej edycji Dnia Wolnej Sztuki bierze udział 88 muzeów i galerii w 37 miastach w Polsce. Uczestnicy przekonują się, że oglądanie sztuki może dawać wiele przyjemności, nawet jeżeli nie posiada się specjalistycznego wykształcenia, szczególnego
zainteresowania sztuką, czy po prostu dużo czasu.


(na zdjęciu po lewej: Antoni Szymaniuk, Sowia dziupla,
ź
ródło i foto: strony internetowe: Galerii Arsenał, Muzeum Wojska, Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej i  Muzeum Podlaskiego)

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok