1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.
Przed tym dniem od kilku lat odbywa się w Łomży plenerowe wydarzenie, Seniorada, czyli święto łomżyńskich seniorów.

W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią, Seniorada odbyła się 15 września przy Parku Wodnym MOSiR, w pobliżu Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. Organizatorami tej imprezy są prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz Łomżyńska Rada Seniorów. W tym roku jako organizator dołączyła Fundacja Sztuki i Dialogu, której w imieniu seniorów bardzo dziękuję.

Również 15 września oddano do użytku nową siedzibę Klubu Seniora MOPS przy ulicy Nowogrodzkiej, na którą z niecierpliwością czekaliśmy. Przecięto wstęgę i seniorzy mogli obejrzeć swoje nowe lokum. Natomiast 16 września, w ramach obchodów naszego święta, odbył się w Hali Kultury spektakl teatralny „Zapiski oficera Armii Czerwonej” w wykonaniu aktora Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Zainteresowani seniorzy otrzymali bezpłatne wejściówki. Sala była wypełniona do ostatniego miejsca. Wszyscy doskonale się bawili. Ja dawno się tak nie uśmiałam, jak zresztą cała widownia.

Seniorzy z niecierpliwością oczekiwali na Senioradę. Pogoda w tym dniu sprzyjała wspaniałej atmosferze i zabawie. Frekwencja była wyjątkowo duża. Trzeba było dowozić krzesła, aby wszyscy obecni mogli usiąść.
Do tej pory na Senioradach występowały lokalne zespoły. W tym roku zaprosiliśmy zaprzyjaźnione zespoły artystyczne spoza Łomży.

Kolneńskie Dziewczyny z Plusem, którego kierownikiem jest Bogumiła Ranik, przedstawiły góralski program kabaretowy. Zespół Piątniczanie, którym kieruje Ryszard Kulaszewski, przedstawił piosenki popularne. Zespół Jesienne Kwiaty z Klubu Seniora w Grajewie odśpiewał piosenki biesiadne, a zespół Seniorita, także z Klubu Seniora w Grajewie, śpiewał piosenki cygańskie. Kierownikiem obu zespołów jest Dorota Zelman.

Zespół z Dziennego Domu Senior + z Łomży pod kierownictwem Zbigniewa Brzezińskiego przedstawił piosenki biesiadne, a następnie wspaniałą, pełną humoru „Kapelę podwórkową” i gadkę kurpiowską. Mój zespół, Maryna z Klubu Seniora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży, śpiewał piosenki popularne.

Repertuar zespołów był bardzo ciekawy i urozmaicony. Publiczność świetnie się bawiła, panował doskonały nastrój, co oddawały oklaski i wybuchy śmiechu. W czasie występów pod sceną seniorzy tańczyli i śpiewali wspólnie z wykonawcami. Każdy zespół otrzymał okolicznościową statuetkę i dyplom za uczestnictwo.

Były także różnorodne konkursy z nagrodami. Nie sposób wymienić wszystkiego, co działo się na scenie i poza nią. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wiele się działo na placu wokół sceny. Było wiele stoisk z różnymi propozycjami dla seniorów. Można było uzyskać informacje na temat zdrowia, skorzystać z badań profilaktycznych, z porady dietetyczki i przypomnieć sobie, jak należy udzielać pierwszej pomocy. Można było także posilić się ciepłym posiłkiem i spróbować doskonałych wypieków. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji przygotowanych przez Partnerów Seniorady.

W tym roku wyjątkowo dużo było Partnerów Seniorady. Naliczyłam 18 instytucji, stowarzyszeń i organizacji.
– Dzienny Dom Senior+
– Klub Seniora MOPS
– Centrum Integracji Społecznej
– Komenda Miejska Policji
– 13 Batalion Lekkiej Piechoty
– Grupa Ratownicza „Nadzieja”
– Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych na Rzecz Rozwoju, Promocji i Doskonalenia Zawodowego.
– Centrum Medyczne CEMED
– Fundacja Działań Lokalnych LOGOS
– „ELITE” Strefa Kobiet
– Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego
– Teatr Lalki i Aktora
– Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
– Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
– Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp.z o.o
– Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Sp.z o.o
– Sonova Audiological Care Polska
– Salon Optyczny Luxvision s.c

Jest to bardzo budujące. Cieszy fakt, że tak dużo osób poświęca swój czas dla nas, seniorów. Dziękujemy Wam wszystkim za uświetnienie Dnia Osób Starszych. Z Waszym udziałem ten dzień był dla nas bardzo radosny i na długo zostanie w naszej pamięci.

Na zakończenie wszyscy bawili się przy muzyce zespołu Souvenire z Białegostoku.

Kto był, ten świetnie się bawił, a kto nie był, niech żałuje! Oprócz seniorów dobrze bawiły się także dzieci i ich rodzice. Seniorada to okazja do doskonałej zabawy, integracji społeczności senioralnej i integracji międzypokoleniowej.

Do zobaczenia i usłyszenia na Senioradzie w Łomży w przyszłym roku.

1/8
Zespół Kolneńskie Dziewczyny z  Plusem z Kolna
Zespół Kolneńskie Dziewczyny z Plusem z Kolna
Zespół z  Dziennego Domu Senior + z  Łomży
Zespół z Dziennego Domu Senior + z Łomży
Kapela Podwórkowa z Dziennego Domu Senior + z Łomży
Kapela Podwórkowa z Dziennego Domu Senior + z Łomży
Zespół Maryna z Klubu Seniora MOPS w Łomży
Zespół Maryna z Klubu Seniora MOPS w Łomży
Widownia Seniorady
Widownia Seniorady
Zespół Piątniczanie z Piątnicy
Zespół Piątniczanie z Piątnicy
Zespół  Jesienne Kwiaty z Klubu Seniora w Grajewie
Zespół Jesienne Kwiaty z Klubu Seniora w Grajewie
Zespół Seniorita z Klubu Seniora w Grajewie
Zespół Seniorita z Klubu Seniora w Grajewie

Foto: archiwum klubowe. Danuta Waśko
Podlaska Redakcja Seniora Łomża