Nakładem Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego ukazał się pierwszy numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie”. Jest to odpowiedź na postulat środowiska podlaskich literatów. Do współpracy zaproszeni zostali poeci, pisarze i literaturoznawcy.

– Książnica Podlaska to instytucja kultury, której zadaniem jest promocja czytelnictwa oraz twórczości pisarzy i poetów, związanych z naszym regionem, dlatego pilnie wsłuchujemy się w głos środowiska podlaskich literatów. Kiedy w lutym 2018 roku, podczas sejmiku poetyckiego, zorganizowanego przez nas w ramach festiwalu „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie” padł postulat utworzenia czasopisma literackiego, wiedzieliśmy że należy podjąć to wyzwanie – opowiada Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Tytuł nieregularnika nawiązuje do historii działalności Książnicy Podlaskiej, pod szyldem której przez lata ukazywał się almanach „Epea”. Na łamach nowego pisma jest miejsce zarówno dla znanych i cenionych literatów, jak i debiutantów. – Znajdziecie tu Państwo poezję i prozę, ale też wywiady, recenzje czy relacje ze spotkań autorskich. Do współpracy zapraszamy tych, którym bliska jest podlaska literatura: pisarzy, literaturoznawców, dziennikarzy, krytyków oraz instytucje kultury – mówi Justyna Sawczuk, redaktor naczelna nieregularnika „Epea. Pismo literackie”.

W pierwszym numerze znalazły się teksty m. in. Krystyny Koneckiej, Teresy Radziewicz, dr hab. Anny Nosek, Elżbiety Janikowskiej czy przedstawiciela młodego pokolenia prozaików – Krzysztofa Olszewskiego.

(źródło: Książnica Podlaska)

Fot. Bogumiła Maleszewska-Oksztol)

opracowała: Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok