Kwiecień to miesiąc bardzo ważny dla seniorów w Suwałkach. Od trzech lat 29 kwietnia z seniorami i młodym suwalskim pokoleniem tradycyjnie świętujemy Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Propagujemy ideę  Komisji Europejskiej z 2011 roku, która ustanawiając ten dzień miała na celu promowanie komunikacji i porozumienia międzypokoleniowego oraz Unii przyjaznej wszystkim grupom wiekowym.

Rok  2019 to rok 15-lecia przystąpienia Polski do  Unii Europejskiej. W Suwałkach jubileusz ten obchodzimy bardzo uroczyście. Zaplanowanych jest wiele działań artystycznych i społecznych wszystkich grup wiekowych.

Już 24 kwietnia 2019 roku w Suwalskim Ośrodku Kultury odbył się niezwykły koncert, który promował obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej. Były to już II Artystyczne Spotkania Pokoleń. Z tej okazji  spotkały się na scenie SOK wszystkie pokolenia – od maluchów ze żłobka do osiemdziesięciolatków. Wystąpiło ponad 130 wykonawców. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli seniorzy z sekcji terapii muzyką i ruchem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Suwałkach oraz dziecięco-młodzieżowe Studio Piosenki Świetlik. Wraz z muzykami, animatorami, pedagogami, wolontariuszami stworzyli fantastyczne wydarzenie artystyczne, udowodniając, że muzyka i taniec są językiem uniwersalnym, który może stać się kluczem do budowania  relacji miedzy pokoleniami.

Suwalczanie całymi rodzinami przybyli na to wydarzenie. Sala widowiskowa Suwalskiego Ośrodka Kultury im. Andrzeja Wajdy pomieściła prawie 650 osób. Wystąpiły maluchy  z Samorządowego Żłobka, sześciolatki z Przedszkola Nr 7, dzieci ze Szkoły Tańca Dance Zone, Zespół Dzieci Suwalszczyzny, dzieci ze Studio Piosenki Świetlik, soliści ze Szkoły Muzycznej w Suwałkach,  muzycy z Kapeli Suwalszczyzna. Stowarzyszenie Twórczych Seniorów Rozłogi reprezentował Zespół Wspomnień Czar, a Zespół Taneczny Srebrne Pierwiosnki – Uniwersytet Trzeciego Wieku. Z programem artystycznym wystąpił również zespół seniorów Suwalskie Starszaki. Widzowie mogli też posłuchać piosenek z popularnych operetek w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach.

Finał wydarzenia stanowiła wspólnie wykonana piosenka Anny Jantar „Staruszek Świat”. Taniec, śpiew, wspólna zabawa i radość wynikająca z dzielenia się talentami bez względu na wiek udowodniły, że są ponadczasowe i ponadpokoleniowe. To była wspaniała Środa Seniora z europejskim przytupem międzypokoleniowym.

foto: Teresa Wysocka-Kluczny

Maria Lauryn

Podlaska Redakcja Seniora Suwałki