14 maja 2019 zapraszamy na spotkanie z poetką Teresą Radziewicz , która przyjęła zaproszenie Klubu Ex Libris. Będziemy też mówić o książce „Służące do wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak. Wstęp wolny. Zapraszamy do „Kwestii Czasu” w Białymstoku, Plac NZS 1 o 18.00.

Teresa Radziewicz debiutowała w tomiku pokonkursowym XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. H. Poświatowskiej w 2005 r. Trzykrotnie nominowana do nagrody głównej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Bierezina (w 2008 otrzymała Nagrodę Publiczności). Laureatka konkursów poetyckich: OKP o Nagrodę im. K.K. Baczyńskiego, OKP im. W. Bąka STRUNA ORFICKA, OKP „Dać świadectwo”, OKP im. K. Ratonia, OKL o Laur, czyli Złoty Syfon Stowarzyszenia Żywych Poetów oraz innych konkursów poetyckich. Publikowała m.in. w Studium, Tyglu Kultury, Arteriach, Migotaniach, przejaśnieniach, Pro Arte, Notatniku Satyrycznym, Frazie, Toposie. Autorka pięciu książek poetyckich: „lewa strona” (SLKKB, Łódź 2009 – Literacka Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego), „Sonia zmienia imię” (KWADRATURA, Łódź 2011), „Samosiejki” (Galeria Literacka BWA i Biblioteka FRAZY, Olkusz 2011 – nominacja do w/w Nagrody), „rzeczy pospolite” (Stowarzyszenie Salon Literacki, Warszawa 2014, nominacja w w/w Nagrody) oraz „pełno światła” (Białostocka Kolekcja Filologiczna – Instytut Filologii Polskiej, Uniwersytet w Białymstoku, Białystok 2016.

Drugi temat w Ex Librisie to najnowsza książka Joanny Kuciel – Frydryszak „Służące do wszystkiego”. Jak czytamy w opisie wydawnictwa Znak: Przejmujące losy „białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze. Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci.

Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów.

W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne. Zobaczymy je także podczas drugiej wojny światowej, gdy heroicznie będą pomagać swoim chlebodawcom. (…)To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna.

Ideą Klubu EX Libris jest promowanie czytelnictwa wartościowej literatury. Zależy nam na integracji wielopokoleniowej wokół wartościowych utworów literackich. Wierzymy, że literatura – ambitna, oryginalna, głęboko osadzona w historii Polski i obyczajowości  naszego regionu – jest szansą na międzypokoleniowy dialog i spotkania miłośników literatury niebanalnej i ważnej.

Organizatorem Klubu Czytelniczego Ex Libris jest Stowarzyszenie Szukamy Polski a  partnerami Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku i Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Patronat medialny: Polskie Radio Białystok i portal podlaskisenior.pl

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora