Rodzina Moesów, prowadząca biznes w Choroszczy pod Białymstokiem przyczyniła się do rozkwitu tego niewielkiego podlaskiego miasteczka. W fabryce kortów i sukna pracowało dwa tysiące mieszkańców Choroszczy i najbliższych okolic.

Zdjęcie rodziny Moesów w okresie międzywojennym.

11 września 2022 roku minęła 150. rocznica śmierci Christiana Augusta Moesa (1810–1872), założyciela zakładów włókienniczych w Choroszczy i nestora gałęzi rodu osiadłej na ziemiach polskich. Dzięki swej pracowitości, wytrwałości i konsekwencji w działaniu dorobił się znacznego majątku.

„Moesom, nie tylko z Choroszczy” została poświęcona publikacja autorstwa Anny Dąbrowskiej, z którą mogliśmy się spotkać 7.01. w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.
W trakcie spotkania mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat życiorysów członków tej zasłużonej dla Polski rodziny oraz poznać jej potomków, licznie przybyłych na prezentację wydawnictwa. 

Familia Moesów odegrała znaczącą rolę nie tylko w historii Chroszczy, ale także innych miejscowości na ziemiach polskich.
Ostatni z właścicieli fabryki na Podlasiu – Carl August Moes, w latach 90 XIX wieku. pełnił wiele funkcji publicznych w Białymstoku. Był na tyle poważaną osobistością w mieście, że jedna z ulic w pobliżu dworca kolejowego została nazwana od jego nazwiska, ul. Moesowską (obecnie ul. Krakowska).
Inni potomkowie założyciela zakładów w Choroszczy Christiana Augusta Moesa, obierali różne drogi rozwoju:

Kamil Alfred został właścicielem gospodarstwa ogrodniczego w Nowosiółkach. Jego poczynania bardzo cenił podlaski historyk i społecznik Zygmunt Gloger, stawiając go za wzór nowoczesnego gospodarza i patrioty.
– Konstanty Moes (przydomek Oskargiełło), zaangażował się w propagowanie naturalnych metod leczenia. W okolicach Otwocka założył zakład przyrodoleczniczy i opublikował kilka książek poświęconych tematyce wegetarianizmu i zdrowego trybu życia.
Aleksander Juliusz rozwinął przemysł papierniczy w Wierbce i Sławinowie oraz założył stadninę koni w Udorzu. Jeden z jego synów, zainspirował niemieckiego pisarza Tomasza Manna do stworzenia postaci Tadzia w noweli ,,Śmierć w Wenecji”.

Warto poznać historię tego zacnego rodu, nadal mieszkającego w Polsce, głównie w Warszawie i w Milanówku.
Organizatorzy spotkania autorskiego nie spodziewali się tak wielkiego zainteresowania publikacją, przybyciem wielu zainteresowanych historią rodu, licznych potomków rodziny, że zabrakło czasu na wspomnienia familijne, szczególnie uczestniczących w spotkaniu nestorów rodu. 

W ubiegłym roku Muzeum Podlaskie w Białymstoku zorganizowało wystawę plenerową, poświęconą Moesom, którą można było oglądać na dziedzińcu przed Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Zdjęcia: Maria Beręsewicz

Kliknij w poniższe zdjęcie:

1/6
Pierwszy właściciel fabryki w Choroszczy z żoną i ich dzieci.
Pierwszy właściciel fabryki w Choroszczy z żoną i ich dzieci.
Prowadząca spotkanie w otoczeniu potomków Moesów
Prowadząca spotkanie w otoczeniu potomków Moesów
Założyciel fabryki w Choroszczy i jego potomkowie
Założyciel fabryki w Choroszczy i jego potomkowie
Zdjęcie fabryki w Choroszczy pod koniec XIX wieku.
Zdjęcie fabryki w Choroszczy pod koniec XIX wieku.
Zdjęcie rodziny Moesów w okresie międzywojennym.
Zdjęcie rodziny Moesów w okresie międzywojennym.
Okładka promowanej publikacji.
Okładka promowanej publikacji.

zredagowała: Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok