Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, we współpracy z Fundacją Sąsiedzi organizuje w dniach 9 i 10 lutego 2018 roku festiwal „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie”

Celem festiwalu jest prezentacja mapy literacko-wydawniczej Podlasia oraz promocja lokalnej literatury, wyrastającej z historii, tradycji i specyficznego klimatu naszego regionu.

To także fascynująca literacka podróż w krainę wyobraźni. Jest też okazją do spotkania z autorami znakomitych książek dla dorosłych i dzieci.

II edycja festiwalu zapowiada się niezwykle interesująco! Ciekawe spotkania, warsztaty, sejmik poetycki i niezwykli goście, a wśród nich aż trzech autorów nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

W tym roku Książnica Podlaska zaprosiła następujących autorów:

– Annę Kamińską – pisarkę, dziennikarkę, autorkę bestsellerowych biografii: Simony Kossak „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” oraz Wandy Rutkiewicz „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci”. Dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego – w 2016 roku oraz  w tegorocznej edycji za książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”.

– Ignacego Karpowicza – pisarza prozaika, tłumacza literackiego, laureata najważniejszych nagród literackich w kraju: Paszportów Polityki, Nagrody Literackiej Nike, a także wielokrotny laureat Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego: w 2007 r. za „Nowy kwiat cesarza”; w 2008 r. za „Gesty”; w 2010 r. za książkę „Balladyny i romanse”; w 2013 r. za książkę „Ości”. Jego powieść „Sońka” została wystawiona na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku w 2015 r. W 2017 nominowany do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Miłość”.

– Andrzeja Kruszewicza – autora wielu książek o zwierzętach, ornitologa. podróżnika, założyciela i szefa Azylu dla Ptaków w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, w którym od 1 stycznia 2009 pełni funkcję dyrektora; ponadto twórca i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Założyciel i honorowy członek Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

– Szymona Hołownię – dziennikarza, pisarza, publicystę, laureata Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Tabletki z krzyżykiem”. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press, nagrodzony Ostrym Piórem, laureat Nagrody „Ślad”. Autor m.in. książek: „Kościół dla średnio zaawansowanych”, „Bóg, kasa i rock’n’roll” napisana  wspólnie z Marcinem Prokopem , „Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie” i „Instrukcja Obsługi Solniczki”.

Książnica Podlaska przygotowała również kilka interesujących propozycji dla dzieci. Młodzi czytelnicy będą mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez autorki literatury dziecięcej – Elżbietą Janikowską i Agnieszką Suchowierską, a także z aktorami Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki Bernardem Banią i Katarzyną Siergiej. Imprezą towarzyszącą będzie wystawa prac pokonkursowych „Klasyczne bajki w komiksie” II edycji międzyszkolnego konkursu literacko-plastycznego.

Ponadto w ramach festiwalu odbędzie się wernisaż prac Pawła Jarońskiego pt. „Granie słów”. Jaroński jest rysownikiem, który realizuje przede wszystkim własne pomysły. Od dłuższego czasu prowadzi serię rysowanych gier słownych, którymi zaraził już ponad czterdzieści tysięcy osób na Facebooku.  

W Galerii Parter odbędzie się również prezentacja książek wydanych w województwie podlaskim w 2017 roku – koncepcja i przygotowanie Andrzej Kalinowski.

Nowością II edycji Festiwalu Literackiego organizowanego przez Książnicę będzie Sejmik Poetycki – panel dyskusyjny z udziałem poetów z Podlasia, który poprowadzi prof. Dariusz Kulesza.

Co się dzieje z poezją w Białymstoku i jego literackich okolicach, a także w kraju i na świecie? Jaki jest stan poezji w naszym mieście i regionie? Na te pytania ze swego doświadczenia opowie Janusz Taranienko – poeta, krytyk literacki, uczestnik i kreator życia poetyckiego oraz Dawid Bujno związany z Galerią im. Sleńdzińskich, znakomicie zorientowanego w tym, jak funkcjonuje poezja polska dzisiaj. Udział w Sejmiku Poetyckim potwierdziło ponad 30 poetów, w tym laureaci Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego oraz nominowana w b.r. za całokształt twórczości – Mira Łuksza.

Szczegółowy program festiwalu:

PIĄTEK:

9:00; 10:00 – „W bajkowym świecie teatrzyku kamishibai – Kwiatek pięciopłatek” – warsztaty z Elżbietą Janikowską; VI piętro

11:00; 12:30 – „Ada Judytka i zagubiony tałes” oraz „Mat i świat” – warsztaty z Agnieszką Suchowierską; VI piętro

10:00, 11:00 – warsztaty z aktorami Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki

– Bernard Bania oraz Katarzyna Siergiej; II piętro – Książniczka

Liczba uczestników ograniczona

18:00 – Spotkanie z Ignacym Karpowiczem poprowadzi Justyna Sawczuk; VI piętro

SOBOTA:

12:00 – Granie słów. Wystawa prac Pawła Jarońskiego; Galeria Parter – prezentacja książek wydanych w województwie podlaskim w 2017 r. koncepcja i przygotowanie Andrzej Kalinowski

12:30 – Sejmik Poetycki – panel dyskusyjny z udziałem poetów z Podlasia poprowadzi prof. Dariusz Kulesza

14:00 – Spotkanie z Andrzejem Kruszewiczem poprowadzi Dominik Sołowiej; VI piętro

15:30 – Spotkanie z Anną Kamińską poprowadzi Dominik Sołowiej; VI piętro

17:00 – Spotkanie z Szymonem Hołownią poprowadzi Justyna Sawczuk VI piętro

Impreza towarzysząca:

Wystawa prac pokonkursowych „Klasyczne bajki w komiksie” II edycji międzyszkolnego konkursu literacko-plastycznego.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny

(źródło: Książnica Podlaska)

Opracowanie: Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok)