Symbolicznym uderzeniem w teatralny dzwonek Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otworzył piątą edycję Festiwalu „Kierunek Wschód”. 

Festiwal „Kierunek Wschód”

Bardzo się cieszę, że tak licznie Państwo przybyli do białostockich Spodków na inaugurację Festiwalu „Kierunek Wschód”. Cieszę się również, że ta rozpoczęta w 2017 r. inicjatywa, pomimo pandemicznych okoliczności oraz remontu siedziby Teatru Dramatycznego przy ul. Elektrycznej, jest kontynuowana i że większość spektakli będzie można zobaczyć „na żywo” – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru. 

Przegląd zainaugurował spektakl Teatru Dramatycznego w Białymstoku „Bóg mordu” w reżyserii Katarzyny Deszcz. W kolejnych dniach festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć przedstawienia: „Kiedy tak bardzo za mną tęsknisz…” w wykonaniu Państwowego Teatru Dramatycznego im. Waży Pszaweli w Telawi, „Ja” Grupy Teatralnej Kupałaŭcy oraz „Hetamy” Niezależnego Projektu Teatralnego z Białorusi. W październiku swoje spektakle pokażą Narodowy Akademicki Teatr im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu (spektakl „Dekameron”) i Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie (spektakl „Psie serce”). Tradycyjnie po wszystkich przedstawieniach odbędą się spotkania i rozmowy z artystami, które poprowadzi Dorota Sokołowska – dziennikarka Polskiego Radia Białystok.

Festiwalowe prezentacje oraz spotkania z artystami odbędą się w przestrzeniach klubu Zmiana Klimatu, Uniwersyteckiego Centrum Kultury Uniwersytetu w Białymstoku oraz w Kinie TON. Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie: https://dramatyczny.pl/projekty/kierunek-wschod/kierunek-wschod-v/ 

Festiwal „Kierunek Wschód” | 19.09 – 4.10.2021 r., Białystok

„Kierunek Wschód” to przegląd spektakli prezentujący kulturę pogranicza, w tym przedstawienia zza wschodniej granicy Polski. Organizatorem wydarzenia jest Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Zadanie dofinansowano z budżetu Województwa Podlaskiego.

źródło i foto: www.dramatyczny.pl

Podlaska Redakcja Seniora Białystok