17 lipca 2021 roku w Suchowoli odbył się IV Festiwal Kultur. Mimo upału grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce postanowiła wybrać się na tę imprezę, ponieważ program zapowiadał się interesująco.

Grupa osób z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Sokółka na występie zespołu „Buńczuk”

Na stronie isokolka.eu pojawiła się informacja: „Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10 – od prac na cmentarzu żydowskim. Następnie w południe w Centrum Trzech Kultur odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej „Święcone wianki”. To ekspozycja poświęcona Żydom z Suchowoli.”

Druga część imprezy odbyła się w Tatarskim Centrum Kultury Islamu. Rozpoczęła się występem Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego Buńczuk, który w swoim repertuarze przedstawił wiersze, piosenki i tańce oraz kilka piosenek z nowo nagranej płyty Tatar sesi 2. Spotkanie odbywało się na dużym placu Centrum. Przed piekącym słońcem chroniły liczne parasole, a krzesła i leżaki zapewniały odpoczynek zmęczonym nogom.

Po występach można było wziąć udział w innych atrakcjach. Pod jednym namiotem królowała kaligrafia, pod drugim malowanie techniką Ebru. W oranżerii można było otrzymać najnowsze książki, czasopisma i broszury, wydane przez Muzułmański Związek Religijny. Natomiast wewnątrz Centrum obejrzeliśmy wystawy ukazujące życie Tatarów.

Mnie najbardziej zaciekawiła technika Ebru. Według Wikipedii – „Ebru – tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru poprzez przenoszenie na papier wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją – „marmurkowanie”. (…) W 2014 roku sztuka ebru została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO”.

Przygotowania do prezentacji trochę trwały, ale efekt był niesamowity. Każdy chciał zabrać do domu tak zdobione kartki. A ja już miałam pomysł na zorganizowanie warsztatów u nas w Sokółce.

W innym miejscu ogrodu odbywały się warsztaty parzenia herbaty i kawy po turecku. Też cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo każdy z nas lubi dobrze zaparzoną kawę czy herbatę. A po powrocie do domu można zaprezentować rodzinie nowe umiejętności.

Niespodzianką były pierekaczewniki z serem i jabłkami, które przyjechały z Zajazdu u Mahmeda z Bohonik.

O godzinie 18 w kinie Kometa miał się jeszcze odbyć koncert Bartosza Smorągiewicza, ale – niestety – dla nas było zbyt ciężko wytrwać do tej godziny. Do domów wracaliśmy pełni niezapomnianych wrażeń i, jak skomentowała jedna z koleżanek, „było wszystko dla oka, dla ucha i dla brzucha.”

foto: Lila Asanowicz

Kliknij w obrazek:

1/7
Grupa  osób z Uniwersyte                tu Trzeciego Wieku Sokółka na występie zespołu „Buńczuk
Grupa osób z Uniwersyte tu Trzeciego Wieku Sokółka na występie zespołu „Buńczuk"
Występ zespołu Buńczuk
Występ zespołu Buńczuk
Panie oglądają książki wydane przez Muzułmański Związek Religijny
Panie oglądają książki wydane przez Muzułmański Związek Religijny
Pan uczy się kaligrafii
Pan uczy się kaligrafii
Pani uczy malowania techniką „ebru
Pani uczy malowania techniką „ebru"
Kartki malowane techniką ebru
Kartki malowane techniką ebru
Warsztaty parzenia herbaty po turecku
Warsztaty parzenia herbaty po turecku

 

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka