Najdoskonalszym instrumentem – nie ręką ludzką uczynionym, ale będącym darem bożym – jest głos ludzki. I nim wierni mają Boga wielbić – uważa ks. Jerzy Szurbak, wieloletni dyrektor i dyrygent znanego w świecie zespołu Muzyki Cerkiewnej w Warszawie.

 

W środę (15.05.) w Operze i Filharmonii , przy ul. Podleśnej odbyła się Inauguracja XXXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2019” w Białymstoku.

Otwarcia Festiwalu dokonał Tadeusz Truskolaski – prezydent miasta Białegostoku.

„Zmagania chórów z całego świata możemy obserwować od 1982 r. W 1995 roku Ministerstwo Kultury nadało Festiwalowi – kategorię zerową – co stawia go na równi z Konkursem Chopinowskim i Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Festiwal jest pierwszą imprezą na świecie, prezentującą muzykę cerkiewną od początków chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów. Bardziej niż rywalizacja liczy się tutaj poruszenie duszy” – czytamy w zaproszeniu.

Festiwalowi patronuje Prezydent RP i Minister Kultury RP, a patronat artystyczny nad Festiwalem sprawuje maestro Krzysztof Penderecki.

Koncert Inauguracyjny „Arcydzieła europejskiej muzyki cerkiewnej” wykonał Państwowy Chór Nadniestrzański z Tyraspola (Mołdawia), pod dyr. Tatiany Twerdochleb, zdobywca I nagrody wśród chórów profesjonalnych w roku ubiegłym.

W kolejnych dniach nastąpią przesłuchania konkursowe 27 chórów, w czwartek(16.05.) i w piątek(17.05) od godz. 17:00, w sobotę (18.05) od 15:00. Wstęp wolny.

Zakończenie Festiwalu nastąpi w niedzielę (19.05.) O godz. 14:00 zostanie ogłoszony Werdykt Jury i wręczenie nagród, a o godz. 16:;00 odbędzie się Koncert Galowy nagrodzonych wykonawców.

Ponadto w wielu miastach woj. podlaskiego odbędą się koncerty chórów biorących udział w Festiwalu – o czy możemy przeczytać w „Programie Festiwalu” i „Gazecie Festiwalowej”.

Muzyka cerkiewna jest rodzajem modlitwy, śpiewanej medytacji wielbiącej Boga – co sprawia, że każdy słuchacz wychodzi z nich poruszony i wzruszony. Dlatego warto w nim uczestniczyć.

foto: Maria Beręsewicz

 

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok