Koncertem Inauguracyjnym „Duchowość Rzeczypospolitej w Muzyce Cerkiewnej” w wykonaniu Akademickiego Chóru Kameralnego z Kijowa, pod dyr. Pawła Strucia rozpoczął się XXXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2018” w Operze i Filharmonii Podlaskiej, przy ul. Podleśnej.

Ten największy w Polsce festiwal muzyki cerkiewnej objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018 oraz Patronatem Artystycznym Krzysztofa Pendereckiego, Związku Kompozytorów Polskich i Prezydenta Miasta Białegostoku.

W tegorocznej edycji zaprezentuje się 30 zespołów z 11 państw, w tym po raz pierwszy z Wielkiej Brytanii i Libanu.

W dniach od 17.05.-19.05 odbywają się przesłuchania konkursowe chórów. W niedzielę 20.05. nastąpi ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród.

Akademicki Chór Kameralny z Kijowa koncert inauguracyjny rozpoczął od wykonania Gaude Mater Polonia, a następnie zaśpiewał piękne pieśni religijne. Koncert ten był prawdziwą ucztą muzyczną.

W drugim dniu festiwalu publiczności zgromadzonej w Sali Koncertowej najbardziej podobał się występ Żeńskiego Chóru „Christina Morfowa” z Sofii oraz chłopięcy Chór Koledżu przy Akademii Muzyki w Mińsku oraz Chór Narodowej Akademii Muzyki z Odessy.

Słuchacze z wielkim zaciekawieniem czekają na sobotni występ Koptyjskiego Chóru z Londynu i Prawosławnego Chóru z Libanu. W tym dniu przesłuchania rozpoczną się o godz. 15:00. Wstęp wolny.

Słuchając tych pięknych wykonań pieśni a cappella, znanych i odkrywanych na nowo kompozytorów, podziwiamy piękne glosy wykonawców i kunszt wykonania utworów. Jest to naprawdę Festiwal Śpiewającej Duszy

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja  Seniora Białystok