W dniach 29-30.07.2022 w Sokółce odbył się Tyzenhauz Fest.
Współorganizatorem był Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Zamysł powstał „w biegu”, kiedy szukaliśmy pomysłów na ściągnięcie turystów do naszego miasta. I tak powstała impreza nawiązująca do Antoniego Tyzenhauza z XVIII wieku, który przyczynił się do rozwoju Sokółki.

przed startem rajdu rowerowego

Główną organizatorką była Sylwia Nowakowska z Sokólskiego Ośrodka Kultury i dwunastu wolontariuszy z różnych środowisk.
Program był imponujący. Pierwszego dnia po uroczystym otwarciu i prelekcji historyka Leszka Postołowicza, wyruszył rajd rowerowy. Zgłosiło się dużo chętnych. Bezpieczeństwo było zapewnione, uczestnikom rajdu towarzyszyła karetka medyczna, policja, straż miejska i samochód techniczny z zapasowymi rowerami.

W sobotę odbyły się warsztaty, pokazy i animacje dla dzieci. Pogoda dopisała, więc wszystko odbywało się na placu przy Kamienicy Tyzenhauza. Największą radość miały dzieci, które malowały domki i budowały z nich miasteczko.

Można było spróbować swych sił przy tkaniu krajki i obejrzeć precyzyjną pracę tkaczki ludowej oraz obserwować tworzenie drewnianych zabawek.

Panie z koła gospodyń Kamioneczki pokazały proces przygotowywania nowej potrawy, opracowanej na to święto, którą nazwaliśmy „Legumina Tyzenhauza” na słodko i na ostro. Na degustację długo nie trzeba było czekać, bo sąsiadująca obok firma „Bistro u Matczaka” już ją upiekła. Obie leguminy wszystkim bardzo smakowały, a być może to danie znajdzie się niebawem w menu bistra.

W niedzielę niestety lało od samego rana i imprezę przeniesiono do Liry w Sokólskim Ośrodku Kultury.
Zmiana miejsca nie przeszkodziła uczestnikom festiwalu i frekwencja była duża.

aktorzy spektaklu

Bardzo ciekawie zaprezentowała się amatorska grupa teatralna. Przedstawiła spektakl satyryczny, gdzie każdy z aktorów przedstawił swój postulat do konstytucji. Grupę z dużym powodzeniem prowadzi zawodowy reżyser Dariusz Szada–Borzyszkowski. Występ grupy został nagrodzony gromkimi brawami.

Przebojem wieczoru okazała się potańcówka z Kapelą Batareja, która przypominała melodie naszych dziadków i pradziadków. Do tańca zachęcała Magdalena Dąbrowska, której energia udzielała się tańczącym.

Do ochłody Bistro u Matczaka przygotowało pyszny kompot z sezonowych owoców i coś „na ząb” do uzupełnienia kalorii.
Opinie po zakończonej imprezie były pozytywne. Dlatego będziemy starać się, żeby festiwal był organizowany cyklicznie, z dodatkiem nowych pomysłów.

Zapraszamy na Festiwal Tyzenhauza do Sokółki za rok.

Fot. Lila Asanowicz

Lila Asanowicz
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka