Przed nami jedenasta edycja festiwalu Inny Wymiar w ramach Wschodu Kultury. Na białostoczan i turystów między 24 a 27 sierpnia będzie czekało ponad 30 wydarzeń w programie czterech wymiarów – muzyki, sztuki, filmu i społeczności. Swoją twórczość zaprezentują artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur. W Białymstoku wystąpią m.in. Natalia Szroeder, Jann czy Kapela ze Wsi Warszawa.

konferencja prasowa

Od 2013 roku festiwal Inny Wymiar organizowany jest w ramach projektu Wschód Kultury łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego. Od początku swego istnienia (2007 r.) Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi.

W tym roku w programie czterech wymiarów (muzyki, sztuki, filmu, społeczności) znalazło się ponad 30 wydarzeń, na które wstęp jest tradycyjnie bezpłatny.

W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku wystąpią: Sutari, Petr Yac, Pink Park, Biele i Radek Nowicki, Oxford Drama, Ars Latrans Orchestra, Natalia Szroeder, Katia, Youth Novels, NOWOSIELSKI Audiovisual, Miłka Malzahn, Babadag, Kapela ze Wsi Warszawa i Amrat Hussein Trio (Indie), Kiwi, Jann (zajął 2. miejsce w polskich preselekcjach do konkursu Eurowizja 2023), Mała Orkiestra Dancingowa, Łukasz Ojdana & Maria Ojdana i Drewo.

Inny Wymiar Sztuki to dwie wystawy fotografii: „Daleki, Bliski Wschód…” Marka Doleckiego oraz „W Ukrainie” Justyny Mielnikiewicz.

W ramach Innego Wymiaru Filmu widzowie zobaczą „Trzy minuty zawieszone w czasie” (reż. Bianca Stigter) oraz „Szkice z Polski” (reż. Maurice Bekaert).

W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się m.in. warsztaty z tworzenia podcastów, spacer edukacyjny po Osiedlu Przydworcowym, spacery przyrodniczo-edukacyjne po białostockich lasach Pietrasze i Solnickim, interaktywny spacer familijny „Zapomniane melodie – taneczne pocztówki z tamtego miasta”, debata poświęcona uczestnictwie młodzieży w ofercie muzycznej miasta, warsztaty muzyczne dla młodzieży z Miss God, plenerowy program muzyczny dla dzieci z tradycyjnymi baśniami tatarskimi oraz pokaz bajek z taśm filmowych z muzyką na żywo.

źródło i fot. www.bialystok.pl

Podlaska Redakcja Seniora Białystok