Właściciele nawet najmniejszych ogródków warzywnych starają się mieć chociaż niewielką grządkę z tradycyjnymi ziołami, które są dodawane do potraw  w polskiej kuchni.

 

Jeśli nie mają możliwości uprawy ziół, starają się kupować te, które pochodzą  z gospodarstw ekologicznych.  Właściwości zdrowotne i przyprawowe najbardziej popularnych ziół są na ogół znane.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zorganizowało 10 września 2017 roku festyn etnograficzny pod hasłem „Podlaskie ziołami pachnące”, podczas którego zostały przypomniane tradycje pszczelarskie, zielarskie, sztuki ludowej oraz folklor muzyczny Podlasia.

 

Na straganach można było spróbować i kupić tradycyjne zioła, różne gatunki miodów, domowe wędliny, sery, ciasta i chleby na zakwasie. Rękodzielnicy prezentowali rzeźby,  zabawki drewniane. wyroby tkackie.

Powodzeniem cieszył się wernisaż  wystawy plenerowej Artura Gawła “Drewniane budownictwo w krajobrazie Podlasia”. Budynki pochodzące  z ubiegłego stulecia zachowane są do dzisiaj jako obiekty muzealne. Wszystkie te budowle pełniły określoną rolę. Były to domy mieszkalne, budynki gospodarcze, wiatraki, kapliczki, kościoły i cerkwie.

 

Można było także obejrzeć  wernisaż Edyty Wiśniewskiej “Krajka Re-Konstrukcja”. Krajki to tkane z wełny wąskie pasy. Artystka opowiadała o tradycjach tkackich mieszkańców Krynek i Sokółki.

Marek Szyszko z Chwaszczewa koło Sidry prowadzi Pracownię Zabawek Ludowych. Na festynie prezentował  drewniane zabawki, którymi wiele lat temu bawiły się dzieci.    Rzeźbiarz zaprosił  na rodzinne warsztaty wykonywania zabawek drewnianych, które odbędą się w skansenie 17 września o godzinie 12.00.

Nasze województwo jest zróżnicowane kulturowo, o czym świadczyły występy zespołów folklorystycznych, wykonujących ludowe pieśni w języku polskim, białoruskim i ukraińskim.

W trakcie przeglądu kapel i śpiewaków ludowych odbył się konkurs. Jury przyznało cztery równorzędne pierwsze miejsca  i nagrody pieniężne zespołom śpiewaczy z Nowej Rudy, “Nowinie” z Mielnika, “Wrzosom z Mielnika i Wilanowa oraz Kompanii Męskiej z Kalinówki Kościelnej i Knyszyna.

Na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2018 roku zakwalifikowano:

  • w kategorii zespół śpiewaczy-  Kompanię Męską z Kalinówki Kościelnej i Knyszyna
  • w kategorii  folklor kontynuacja – Bałamuty z Białegostoku i Ignatek

Mimo ulewnego deszczu zgromadzona na festynie publiczność czekała na występ znanego w Polsce i poza jej granicami zespołu Kurpie Zielone. Tancerze zaprezentowali nowe tańce i przyśpiewki ludowe z poszczególnych regionów Polski. Wszystkie imprezy organizowane przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej są ciekawe, niepowtarzalne. Zachęcam do spędzania tam wolnego czasu.

(foto: Teresa Rafałowska)

 Teresa Rafałowska
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok