Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” zaprasza na premierowy pokaz najnowszego zestawu Filmowe Podlasie Atakuje! To już 20. edycja wielkiego święta podlaskiego kina – twórców i widzów!

plakat

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach.

Za oprawę graficzną tegorocznej odsłony FPA! odpowiada pochodzący z Hajnówki Szymon Ruczyński, student specjalności film animowany i efekty specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi oraz biologii na Uniwersytecie Łódzkim. Wychowywał się w Białowieży, w sercu Puszczy Białowieskiej, będącej źródłem inspiracji dla jego nagradzanych filmów animowanych. W swojej sztuce często porusza tematy związane z relacją człowieka z przyrodą. Operuje najczęściej mieszanymi technikami, łącząc materiały w kolażowy sposób.

Jurorami w sobotnim konkursie FPA! są widzowie i to właśnie ich głosy zadecydują, do kogo trafi Nagroda publiczności, czyli Złoty Golf oraz 2.000 zł!

Szczegółowy harmonogram wydarzenia:
godz. 17:45 – wydarzenie towarzyszące: wernisaż wystawy „Szeptuchy” Katarzyny Bagińskiej / galeria6ram, foyer kina Forum
godz. 18:00 – FILMOWE PODLASIE ATAKUJE – SET I (85’) / kino Forum
godz. 19:45 – FILMOWE PODLASIE ATAKUJE – SET II (81’) / kino Forum

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE – SET I (85’):
Wczoraj Było Piękne Niebo, reż. Jędrzej Ziembiński, scenariusz: Jędrzej Ziembiński & Krzysztof Świderski, zdjęcia: Krzysztof Świderski, 2022, fabuła, 18’50”
poza konkursem Polakowski: Jasza, reż. Marcin Pawlukiewicz, 2022, teledysk, 4’27”
Obserwator, reż. Zofia Paszkiewicz, 2023, animacja, 3’34”
Exit, reż. Zofia Ginszt, 2023, eksperyment, 2’
poza konkursem Przechery: Biegnę, reż. Mariusz Bek, 2023, teledysk, 4’17”
Po Niedzieli, reż. Sebastian Drożak, zdjęcia: Tobiasz Czołpiński, 2022, fabuła, 23’
Przestrach, reż. Urszula Domańska, 2019, animowany dokument, 4’21”
Męka Pańska/Wody Odbica, reż. Krzysztof Kiziewicz & Maciek Szupica, 2022, dokument, 4’13”
Newborn, reż. Zuzanna Grajcewicz, zdjęcia: Ewa Radzewicz, 2022, fabuła, 21’

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE – SET II (81’):
Pozdro UTDF!, reż. Jakub Rutkowski, 2022, dokument, 24’51”
Cold Waves By Porsche, reż. Krzysztof Kiziewicz & Radovan Lee, 2023, spot, 1’34”
Test-Mode, reż. Ina Ross, 2023, animacja, 5’
Powidoki Wydrzemane, reż. Michał Krot, 2023, eksperyment, 4’19”
W Lesie Są Ludzie, reż. Szymon Ruczyński, 2023, animacja, 10’
Ostatnie Takie Kino, reż. Kamil Śleszyński & Urszula Śleszyńska, 2023, dokument, 5’39”
Bocian, reż. Janusz Gawryluk, 2023, fabuła, 18’
Jan Emil Młynarski: Alkohol i Miłość, reż. Kobas Laksa, 2023, teledysk, 3’28”
Czarna Bania/Wody odbicia, reż. Krzysztof Kiziewicz & Maciek Szupica, 2022, dokument, 3’31”
poza konkursem Fonos X Indeb: Slavia, reż. Edward Grygianiec, prod King Yeti, 2023, 4’11”

Wydarzeniem towarzyszącym przeglądowi Filmowe Podlasie Atakuje 2023! jest wernisaż wystawy „Szeptuchy” Katarzyny Bagińskiej w galerii6ram.

Katarzyna Bagińska (ur. 2002) – białostoczanka, absolwentka PLSP im. Artura Grottgera w Supraślu, aktualnie studentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Prace z cyklu „Szeptuchy” są częścią egzaminu dyplomowego z zakresu technik druku artystycznego w PLSP im. Artura Grottgera w Supraślu. Tematyka pracy dyplomowej inspirowana była regionem. Podlasie to miejsce niezbadane, z pierwotnym mistycyzmem, tajemnicami i mieszkańcami kultywującymi tradycje przodków. „Oczywiście nie wszyscy podążają za tradycją, ale zdarzają się jednostki, niezwykłe osoby, które przekazują z pokolenia na pokolenie zwyczaje, rytuały i sposób życia” – mówi artystka. „Niektórzy nazywają je czarownicami, inni znachorkami. Osoby, które nie były u szeptuchy myślą, iż jest ona zwykłą wróżką, używającą czarnej magii. W rzeczywistości to bardzo pobożne, najczęściej starsze kobiety, które modlą się w cerkwi wypraszając łaski u Boga w imieniu innych osób. Podstawą wizyty jest wiara w moc modlitwy. Osobom niewierzącym szeptucha nie jest w stanie pomóc. Najbardziej znaną szeptuchą na Podlasiu jest Babka z Orli. Szeptuchy na Podlasiu znane są nie tylko okolicznym mieszkańcom. Swoją wiedzę przed śmiercią przekazują wybranym osobom, mającym godnie je zastępować”.

Sponsorem finału Filmowe Podlasie Atakuje! 2023 jest DrTusz.

14 października 2023, od godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

źródło: Białostocki Ośrodek Kultury

zredagowala: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok