26 maja 2022 r. na Uniwersytecie w Białymstoku odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie IX Konkursu Literackiego im. Anny Markowej. Nagrody odbiorą autorzy najlepszych utworów poetyckich i prozatorskich. Dzień później o twórczości poetki rozmawiać będą naukowcy z całej Polski. Swój wernisaż będzie też miała poświęcona jej wystawa. 

kwitnące tulipany przed budynkiem Wydziału Filologicznego

Konkurs Literacki im. Anny Markowej organizują Studenckie Koło Naukowe Klub Humanistów przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Schola Humana. Do szlachetnej literackiej rywalizacji każdego roku zapraszają przede wszystkim uczniów szkół średnich i studentów z województwa podlaskiego. W IX edycji autorzy mogli zgłosić prace w dwóch kategoriach: proza (do 5400 znaków ze spacjami) lub poezja (3 wiersze). Ważne, by utwory nie były wcześniej publikowane – w tym również w Internecie – oraz nagradzane w innych konkursach. 

Na tegoroczny konkurs wpłynęło w sumie blisko 50 utworów. Laureaci mogą liczyć na publikację swoich prac w czasopiśmie „Próby. Nieregularnik Filologiczny”, a także na nagrody – zapowiada dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, przewodniczący Kapituły Konkursu. 

W tym roku pula nagród to w sumie prawie 6000 zł. Ich fundatorami są Honorowi Patroni Konkursu: Rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz Prezydent Miasta Białegostoku. Nagrodę specjalną ufundował syn poetki, Lech Z. Marek.
Uroczysta gala Konkursu odbędzie się w Auli Wydziału Filologicznego UwB (Plac NZS). Jej uczestnicy – już tradycyjnie – będą mogli usłyszeć prelekcję prof. Dariusza Kuleszy oraz głos Anny Markowej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Polskie Radio Białystok, TVP Białystok, proanima.pl.

Finałowi konkursu po raz pierwszy towarzyszyć będzie Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Anna Markowa. Życie i twórczość”, która również odbędzie się w auli Wydziału Filologicznego UwB (27 maja 2022, początek o 8.30). W programie znalazło się 26 prelekcji, poświęconych m.in. życiu, twórczości literackiej, dziennikarskiej, aktywności społecznej Pisarki. 

Bardzo mnie cieszy, że zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjęło tak wielu badaczy literatury z ośrodków akademickich w całej Polsce. Część z nich zawita do Białegostoku, część – dołączy do nas za pośrednictwem Internetu. Twórczość Anny Markowej nie jest jeszcze powszechnie znana, a w moim przekonaniu zasługuje na analizy i popularyzowanie. Poetka była przez 30 lat życia związana właśnie z Białymstokiem, dlatego to od nas wyszła inicjatywa zorganizowania poświęconego jej naukowego spotkania – mówi prof. Korotkich.  

Po konferencji, o godzinie 19.00, w holu przed aulą otwarta zostanie wystawa prezentująca działalność i dorobek artystyczny poetki. Można będzie na niej zobaczyć m.in. rękopisy Markowej, osobiste pamiątki po niej, dokumenty. 

Zarówno rozstrzygnięcie konkursu jak i konferencja będą transmitowane.
Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej UwB oraz w facebookowym wydarzeniu: 

www.facebook.com/Konkurs.Literacki.im.Anny.Markowej 

Link do transmisji:

https://fb.me/e/1LSFTwt5C

źródło i zdjęcia: Uniwersytet w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok