Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej dr. hab. Piotra Jadwiszczaka, prof. UwB pt. „Finlandia – Laponia latem”. Ekspozycja prezentowana jest w holu Wydziału Biologii (na parterze). Można ją będzie oglądać do 30 września 2023 roku przy ul. Ciołkowskiego 1 J.

Jak informuje UCP, prezentowane zdjęcia – 32 fotografie – zostały wykonane w Finlandii przez Piotra Jadwiszczaka, wielkiego pasjonata pięknej, dzikiej przyrody tego kraju.

Zdjęcia pochodzą z kilku letnich wyjazdów urlopowych do fińskiej Laponii, które miały miejsce w latach przedkowidowych. Są pokłosiem naszej (mojej i żony) fascynacji tym regionem i Finlandią jako taką. Spędzanie urlopu w tak magicznym zakątku Europy, na łonie wspaniałej przyrody, zazwyczaj z dala od siedzib ludzkich, pozwala na całkowity reset i „podładowanie akumulatorów” – wspomina dr hab. Piotr Jadwiszczak, prof. UwB.

Finlandia to nordyckie państwo leżące na północy Europy, coraz częściej odwiedzane przez turystów, szczególnie latem. Ogromną atrakcją tego kraju jest jego przyroda, niesamowite krajobrazy ukształtowane przez lodowiec, jak i ciekawa kultura. Finlandia ma największy procent zalesienia w Europie (69% powierzchni kraju), wiele jezior i wysepek. Ma też 40 parków narodowych – w tym leżące w Laponii Park Narodowy Urho Kekkonena oraz Park Narodowy Lemmenjoki. Na 1 km kwadratowy powierzchni Finlandii przypada tylko 17 osób. Język fiński jest uznawany za jeden z najtrudniejszych języków na świecie (np. rzeczownik może mieć ponad 200 poprawnych form) – wylicza dr Anna Matwiejuk, kierownik UCP.

Jak zapewniają organizatorzy wystawy, przyroda Finlandii, a przede wszystkim labirynt jezior, lasy oraz urokliwe miasteczka, zauroczą niejednego. Występują tu głównie bory sosnowe i świerkowe, lasy brzozowe i tundra z licznymi porostami. Można w nich spotkać m.in. lisa polarnego, bielaka, rosomaka, wilka, łosia, orła przedniego, puszczyka. Licznie występują w Finlandii renifery – ich populacja wielokrotnie przewyższa liczbę mieszkańców tego kraju.

Nie brak też innych atrakcji.

Można np. zobaczyć wioskę Muminków. Ponadto na terytorium czterech państw – Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji – znajduje się wyjątkowa kraina: Laponia. Najbardziej przywiązani są do niej Finowie. Może dlatego, że to na terenie ich kraju znajduje się oficjalna stolica Laponii – Rovaniemi, które jest uznawane za miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja. Niektórzy jednak utrzymują, że mieszka on w innym miejscu Laponii, w Parku Narodowym Urho Kekkonena, ok. 200 km od Rovaniemi, na wzgórzu Korvatunturi, na granicy fińsko-rosyjskiej – przypomina dr Matwiejuk.

Wystawa zdjęć Piotra Jadwiszczka to okazja, by bliżej poznać piękno dzikiej natury Finlandii.

Uniwersytet w Białymstoku

Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok