Bele z sianokiszonką malowane w ludowe wzory. Tego jeszcze w województwie podlaskim nie było. Wszystko to dzięki Wojewódzkiemu Ośrodkowi Animacji Kultury, który z grupą entuzjastów kultury ludowej wyszedł  „w pole”.

 

foto: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

– Promowanie dziedzictwa kulturowego – tradycji, obrzędowości, ludowej sztuki i wzornictwa jest nie lada wyzwaniem i dowodem na to,  że można to robić w sposób atrakcyjny, ciekawy i inspirujący – podkreślił Cezary Mielko, dyrektor WOAK- Folk on the Street.

W  ramach akcji Folk on the Street w Białymstoku, wykonano już folkowe stojaki rowerowe, największy w Polsce mural inspirowany kulturą ludową, a teraz jeszcze niezwykła instalacja w polu. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku przygotował na tegoroczną edycję Folk on the Street wiele atrakcji. Na koniec folklor przeniósł się z ulic na łąki, konkretnie na łąki pod Korycinem, gdzie  ekipa WOAK-u zaaranżowała nietypowe „Prace w polu”, czyli malowanie motywów z podlaskich tkanin dwuosnowowych na…  belach z sianokiszonką. Uczestnicy dostali do ręki szablony ze wzorami i nanosili je farbami na bele. A wszystko to w otoczeniu pięknej, podlaskiej przyrody – na polach pod Korycinem! Każdy mógł poczuć się artystą i każdy mógł dołączyć do grupy.

foto: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

To niesamowite wydarzenie – mowi  pani Lila, jedna z uczestniczek akcji.

foto: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Pomysłodawcą akcji  i pierwszym wykonawcą była  grupa Etnograff z Bielska-Białej, którą tworzą Katarzyna i Maciej Szymonowiczowie. WOAK z ogromną przyjemnością pomysł podchwycił i za zgodą inicjatorów – zrealizował pod Korycinem.

Mamy nadzieję, że akcja „Prace w polu” zorganizowana wspólnie z WOAK przypadnie do gustu nie tylko mieszkańcom, ale również turystom.

foto: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Więcej informacji:( kliknij)

Źródło: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok