Spacery tematyczne, gry terenowe spotkania mieszkańców, stworzenie miniprzewodnika po osiedlu, to główne założenia projektu Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.

 

migawki z białostockiego osiedla TBS

Moja ulica, moje osiedle, moje miasto, to projekt OWOP prowadzony na sześciu, bardzo zróżnicowanych  osiedlach: Bema, Tysiąclecia, Przyjaźń, Piasta, Białostoczek i TBS. Forum Aktywnych mieszkańców TBS w dniu 11 marca 2021 roku rozpoczęło jego realizację. Pomimo pandemii, w rygorze obowiązujących obostrzeń na spotkanie przybyli społecznicy, przedstawiciele grup społecznych, którzy chcą działać i poznawać swoje otoczenie na nowo. Byli to wolontariusze-harcerze, przedstawiciele duchowieństwa parafii katolickiej i prawosławnej z tego osiedla, ze Szkoły Podstawowej Nr 12 nauczyciele i przedstawiciele rady rodziców, reprezentantka grupy seniorów z TBS i pracownicy Filii Nr 4 Książnicy Podlaskiej, którzy użyczyli miejsca na spotkanie w przestronnych pomieszczeniach osiedlowej biblioteki.

Ewa Jasińska z OWOP, otwierając spotkanie, przedstawiła założenia realizowanego projektu.

Siądźmy przy wspólnym stole i rozmawiajmy. Są wśród nas osoby zamieszkujące te osiedle od zawsze i takie, które zamieszkują tu niedawno. Poznajmy się, porozmawiajmy, czym jest dla nas nasze osiedle, miejsce, w którym żyjemy. Odkryjmy siebie i swoje osiedle na nowo – zakończyła swoje wystąpienie.

Projekt Moja ulica, moje osiedle, moje miasto powstał pod koniec 2019 roku i miał ruszyć na początku 2020. Epidemia spowodowała, że dopiero teraz możemy zacząć jego realizację – powiedziała Anna Sędziak z OWOP – druga z prowadzących spotkanie. 

Będziemy działać dwutorowo. Jednym procesem będzie poznawanie swojego osiedla i jego historii poprzez spacery tematyczne i gry terenowe. Z drugiej strony zorganizujemy spotkania, na które zaprosimy administrację osiedla, spotkania, które przełamią stereotypy i dadzą możliwość poznania się z sąsiadami. Cykl tych spotkań zakończymy świętem podwórka, ulicy.

Następne pytanie brzmiało: „Za co lubią  osiedle TBS jego mieszkańcy, a może nie lubią?”

Były różne głosy. Takie, które postrzegają TBS jako ciche, spokojne osiedle, dobrze skomunikowane z centrum Białegostoku, szerokie przestronne ulice i chodniki, niska zabudowa mieszkaniowa. Rozbudowana infrastruktura, sprzyja młodym rodzinom: żłobki, przedszkola, duży kompleks Szkoły Podstawowej Nr 12 i piękna przestronna Filia nr 4 Książnicy Podlaskiej. Centra medyczne, poradnie rodzinne i apteki. Bulwary św. Jana Teologa to osiedlowa inwestycja powstała z budżetu obywatelskiego, wsparta głosami mieszkańców i zaangażowaniem  proboszczów parafii  prawosławnej i katolickiej działających na osiedlu. To jedyne takie miejsce na osiedlu, gdzie można w czasie spaceru podpatrywać dziką przyrodę, spotkać bażanta, poćwiczyć na siłowni pod chmurką lub wyjść z dzieckiem na plac zabaw. Jest tam także mini amfiteatr, przeznaczony na osiedlowe festyny. To atuty, dzięki którym mieszkańcy polubili osiedle.

W tej beczce miodu  znalazła się także łyżka dziegciu. To niespełnione nadzieje nieformalnej grupy Latający Klub Seniorów TBS na lokum do cyklicznych spotkań wielopokoleniowych. Mówiono o radzie osiedla, która została wybrana głosami mieszkańców a praktycznie nic nie zrobiła dla tego osiedla przez całą swoją kadencję.

migawki z białostockiego osiedla TBS

TBS-y to osiedle młode, powstałe na bagnach i w szczerym polu. Te pola mają jednak swoją historię. Opowiedział o niej Andrzej Kłopotowski, dziennikarz, autor Osiedlownika. Jest to przewodnik po Białymstoku, gdzie można przeczytać dużo ciekawych informacji o białostockich osiedlach (osiedlownik.blogspot.com).

O potrzebie dalszych spotkań świadczy wypowiedź jednej z uczestniczek: „Z dzisiejszego spotkania wyniosłam więcej wiedzy o moim osiedlu niż mieszkając tu kilkanaście lat” Następne spotkanie mieszkańców osiedla TBS odbędzie się już pod koniec kwietnia 2021.

Projekt Moja ulica moje osiedle moje miasto realizowany jest w ramach dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele –  Fundusz Krajowy, finansowanego  z  Europejskiego  Obszaru Gospodarczego, będzie realizowany przez dwa lata i ma na celu zwiększenie zaangażowania mieszkańców w życie swojego osiedla.

Foto: Krystyna Cylwik

Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora